Válka s Ruskem muže začít dřív, než si myslíme, varuje britský generál

Londýn/Moskva - Ruská hrozba je pro Británii největší od dob "studené války". Tak to alespoň vidí britský generál Sir Nick Carter. Ten upozornil na to, že NATO nyní čelí velké bezpečnostní výzvě. O slovech britského vysoce postaveného generála informoval deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Nick Carter (britský generál)
doporučujeme

Šéf britských armádních generálů Sir Nicholas Carter popsal Rusko jako největší státní hrozbu od dob tzv. "studené války". Zároveň dodal, že by se mezinárodní společnost měla mít na pozoru, jelikož válka může začít "mnohem dříve, než si Spojené království myslí".

Carterův projev v pondělí večer v Royal United Services Institute byl nejtvrdším a nejrozsáhleji popsaným obrazem Ruska jako nepřátelského státu, který se snaží podkopat Severoatlantickou alianci pod vedením USA. Generál dodal, že pokud konflikt začne, bude velmi nepředvídatelný.

Věnoval téměř celý 40minutový projev hrozbě, kterou, jak tvrdí, představuje Rusko. Aby hrozbu lépe popsal, zahrnul do svého projevu tříminutové ruské video, které demonstrovalo ruskou sílu letadel, ponorek a jiných vojenských strojů.

Popsal Rusko jako zemi, která představuje "nejtěžší a největší bezpečnostní výzvu, jíž jsme čelili od konce studené války". Dedukce Spojeného království a Západu by měla čerpat z pozorování ruských kroků v posledních několika letech, následně dodal, že již neexistují stavy míru a války, ale série fází mezi těmito stavy.

"Riziko, které představuje (Rusko) není jasně určené. Je jako chronická infekční nemoc, která se k nám bez našeho vědomí dostane a naše schopnosti budou kvůli tomu omezeny. Pokud se tak stane, tak tento souboj prohrajeme," řekl generál ve svém projevu.

I když Velká Británie v současné době postupně stahuje svoje vojáky z Německa, Carter navrhuje, aby byla zachována alespoň základna na cestě mezi oběma zeměmi, díky čemuž by Británie mohla reagovat na změny situace.

Carter možná nyní možná ruskou hrozbu zveličuje ve snaze odradit Rusko od zahájení velkého kybernetického útoku na Spojené království nebo na země NATO v Pobaltí. Podle deníku může jeho řeč souviset také s tím, že se snaží přesvědčit Ministerstvo financí, aby uvolnilo větší částku na obranu.

Dnešní situaci přirovnal generál k roku 1912, kdy bylo Rusko přesvědčené o tom, že je "lepší bojovat hned, protože k roku 1925 by nebyla země již tolik silná a konkurenceschopná". Tato situace podle Cartera nastala znovu - Rusko se prý bojí toho, že technologická vyspělost Západu v příští dekádě prudce vzroste.

"Ruský útok může začít dříve, než bychom si mohli myslet. Rozhodně v tom nebudou hrát roli 'zelení mužíčci'. Přijdou s něčím neznámým, s něčím nečekaným. Neměli bychom počítat s tím, že přijdou s něčím, co už známe," upozornil generál.

Svoji představu o použitých zbraních konkretizoval. Podle něj nepůjde o nic, co "bude dělat rachot", ale o praktiky jakými jsou korupce, nájemné vraždy, nepravdivé zprávy, dezinformace a propaganda. "Půjde o strategickou bitvu. Proto musíme na ni být připraveni a najít strategickou odpověď," řekl Carter.

Generál Carter byl na své přednášce dotázán Lordem Westem, aby vysvětlil, kde se na přípravu na strategickou bitvu budou shánět peníze. Carter ve své odpovědi vyzval vládu, aby se o tuto záležitost postarala. Za sebe na závěr uvedl, že bude agitovat pro zvýšení financí na obranu.

Loading...
Vstupte do diskuze (73)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské jaderné ponorky odpálily rakety. Všechny zasáhly cíl, hlásí…

17.10.2019 16:56 Jaderné ponorky ruské Severní a Tichooceánské flotily během cvičení strategických jaderných sil z…

Ukrajina doplatila na Porošenkovu čistku. Musí odškodnit vyhozené úředníky

17.10.2019 14:44 Evropský soud pro lidská práva dnes odsoudil Ukrajinu za lustrační zákon a následnou čistku mezi…

Mobil způsobuje homosexualitu? Rus si to rozmyslel, žalobu na Apple stáhl

17.10.2019 13:22 Moskvan, který požadoval od společnosti Apple milion rublů za to, že z něj prý udělala homosexuála,…

Vztah Rusů k Ukrajině? Došlo k zásadnímu obratu. Nový průzkum

17.10.2019 08:44 Po zvolení Volodymyra Zelenského do čela Ukrajiny a po zmírnění protiukrajinských výpadů v ruských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama