Konkurence NATO? EU chce vlastní obranný pakt, Američané skřípou zuby

Brusel - EU tento týden představila dokument s názvem Společná bezpečnostní a obranná politika (CSDP). Autoři dokumentu v něm prosazují, aby státy unie vytvořily vlastní systém kolektivní obrany. Obrana Evropy by tak dle jejich mínění v případném konfliktu nebyla závislá na silách Spojených států. To se ale Americe nelíbí. O potenciálním diplomatickém konfliktu píše web Politico.eu.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

NATO
doporučujeme

Američanům vadí, že Evropané se snaží budovat jakési paralelní bezpečnostní struktury namísto toho, aby řádně investovaly do rozpočtu NATO alespoň tolik procent HDP, kolik slíbily.

Vztahy mezi některými zeměmi EU a administrativou Donalda Trumpa měly již teď daleko k ideálnímu stavu. A přijetí CSDP tento nesoulad ještě prohloubilo. A USA nejsou v negativním pohledu na tuto evropskou politiku osamoceny.

Nadšeni z ní totiž nejsou například ani Kanaďané nebo Norové. Valný smysl CSDP nemá ani podle bezpečnostních expertů. Ti se vesměs shodují, že žádné navýšení obranných rozpočtů zemí EU nepřinese a pouze v celém systému kolektivní obrany způsobí chaos. Nová koncepce zkrátka staví NATO a EU do pozice konkurentů. A to v konečném důsledku neprospěje ani Evropě ani Americe.

Z pohledu Spojených států nemá ale smysl proti přijetí CSDP bojovat. Její přijetí vychází z reálných požadavků na formování kolektivní obrany. Ve světle například ruské agrese na Ukrajině jsou dnes evropské země mnohem více nakloněny myšlenkám kolektivní obrany, než tomu bylo například před dvaceti lety.

Nejsou si ale jisty, zda tuto kolektivní obranu zajistí Amerikou vedené NATO, když předvolební sliby Donalda Trumpa mluvily spíše o opaku. Záhy se sice ukázalo, že ani pod Trumpovým vedením se USA nechystají hodit Evropu přes palubu, přesto ale bude nějakou dobu trvat, než se pošramocené evropsko-americké vztahy napraví. 

Loading...
Témata: NATO | EU | USA | Armáda | obrana | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky demonstrantů v Moskvě zkritizovaly Putinův návrh ústavních změn

19.01.2020 20:48 Centrem Moskvy dnes prošla demonstrace k uctění památky advokáta Stanislava Markelova a novinářky…

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama