Ruská armáda se vrátí k tlačítkovým mobilům, ze smartphonů unikají tajné informace

Moskva - Ruské ministerstvo obrany zvažuje zákaz používání chytrých mobilních telefonů v centrálním aparátu, na velitelství i u vojenských jednotek. Ministerstvo podle deníku Kommersant v posledních letech zažilo nemálo problémů kvůli únikům informací

Ilustrační foto
doporučujeme

Místo "smartphonů" by vojáci měli používat nejjednodušší tlačítkové mobily, které neumějí ani fotografovat, ani natáčet videa, ale zvládnout odeslat krátkou textovou zprávu či jsou vybaveny vestavěnou svítilnou. Zákaz by mohl platit už od 1. března.

Nedávno náčelník osmého oddělení generálního štábu, které zodpovídá za informační bezpečnost a šifrování, generálporučík Jurij Kuzněcov sestavil přehled mobilních zařízení, které je povoleno používat. Seznam čítá jedenáct mobilů čtyř různých výrobců (Nokia, TeXet, Alcatel a Samsung), jejichž cena se pohybuje od 688 do 2313 rublů (od zhruba 250 do 830 Kč) a které splňují hlavní požadavky, včetně zabudovaného budíku či možnosti připojení sluchátek.

Například během vojenského obsazení Krymu si vojáci na památku pořizovali fotografie v ukrajinských kasárnách, které posléze kolovaly po sociálních sítích a internetu. Snímky se pak na Západě využívaly jako důkazy ruské agrese, podobně jako obrázky pořízené na bojišti v Donbasu. Naposledy vyvolaly rozruch fotografie poškozených letounů po minometném ostřelování ruské letecké základny v Sýrii, které pořídil jeden z vojáků svým mobilem.

Již koncem loňského roku ministerstvo "doporučilo" vojákům a civilním zaměstnancům, aby se zřekli sociálních sítí. V budoucnu by tento zákaz měl být zakotven v zákonu, ale podle deníku se dá snadno obejít zřízením účtu pod falešným jménem. Chystaný zákaz se podle jednoho nejmenovaného důstojníka dá také obejít: koupí se jednoduchý mobil, který má voják stále u sebe, aby jej v případě potřeby ukázal náčelníkům, ale v kapse má i chytrý telefon s vypnutým zvoněním.

Skupina investigativních novinářů Bellingcat na základě snímků z mobilních telefonů na sociálních sítích vystopovala celou cestu ruské protiletadlové rakety i dvou desítek ruských vojáků, kteří se v červenci 2014 údajně podíleli na sestřelení malajsijského civilního boeingu z letu MH17 s téměř třemi stovkami lidí na palubě. Podle Bellingcat boeing sestřelila na východě Ukrajiny protiletadlová raketa Buk, pocházející původně od 53. protiletadlové raketové brigády, dislokované nedaleko Kurska v centrálním Rusku. Rusko a separatisté jakýkoli podíl na tragédii popírají.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské firmě Norilsk Nickel hrozí rekordní pokuta, katastrofa je…

07.07.2020 09:52 Ruskému podniku Norilsk Nickel, který patří k největším těžařům niklu a na světě, hrozí rekordní…

Spor kvůli občanství pro obyvatele Hongkongu: Čínský velvyslanec obvinil…

07.07.2020 08:51 Čínský velvyslanec ve Spojeném království obvinil britského premiéra Borise Johnsona z vměšování do…

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Velká Británie uvalila sankce na porušovatele lidských práv ve světě

07.07.2020 00:31 Aktualizováno Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy