Ruští hackeři zaútočili celosvětově, píše německý tisk. Kreml vše popírá

Moskva/Berlín - Kreml dnes popřel účast na kybernetických útocích proti počítačům německé vlády. Podle západních expertů stojí za napadením speciálně zabezpečené sítě ruská skupina Snake.

Útok hackera, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes ruskou účast na kybernetickém útoku vyloučil. "S politováním zjišťujeme, že veškeré hackerské útoky ve světě jsou spojovány s Ruskem. Nikdy se ale neobjeví hmatatelné důkazy," řekl.

Na akce ruských hackerů upozorňuje hlavně Washington. Podle amerických tajných služeb se ruští útočníci s podporou tajných služeb pokusili ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. Podezření prošetřuje zvláštní skupina FBI a tři výbory amerického Kongresu.

Hackerský útok na německou vládní síť byl zřejmě součástí celosvětové akce. Směřoval také do Skandinávie, Jižní Ameriky nebo postsovětských zemí, uvedly německé rozhlasové a televizní stanice NDR, WDR a deník Süddeutsche Zeitung.

Akce hackerů, z níž spolkové úřady podezřívají ruskou skupinu Snake (had), zasáhla v Německu vládní síť a dotkla se především ministerstva zahraničí. Zdejší ministerstvo vnitra sdělilo, že se útok podařilo izolovat a dostat pod kontrolu. Členové výboru Spolkového sněmu pro kontrolu tajných služeb ale ve čtvrtek uvedli, že útok stále pokračuje.

Hackerům se zřejmě podařilo škodlivý program do jednoho z počítačů na síti dostat už koncem roku 2016, v březnu loňského roku pak pronikli i do počítače na ministerstvu zahraničí. Software ale zůstal neaktivní až do letošního 15. ledna, kdy jím bylo zasaženo 17 počítačů v Německu.

Spolkové úřady nechaly útok pokračovat, i když ho odhalily, aby se dozvěděly více o tom, jak si hackeři počínají a co je jejich cílem. Těm se údajně podařilo zkopírovat malý počet dokumentů, z nichž se některé týkaly Ruska a východní Evropy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Bělorusku nebudou demokratické. Komise vyřadila hlavní…

14.07.2020 20:51 Aktualizováno Běloruská volební komise dnes oznámila seznam kandidátů pro prezidentské volby, které se uskuteční…

Konflikt na hranici Arménie a Ázerbájdžánu už má nejméně 13 obětí

14.07.2020 16:20 Nejméně 13 mrtvých mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojáky si už vyžádal ozbrojený střet, který…

Vědci vyzývají britskou vládu k činům. Podle studie může zemřít přes 100…

14.07.2020 15:05 Nová vědecká studie odhaduje, že ve Velké Británii bude druhá vlna mnohem horší než ta první.…

V Rusku roste počet obětí koronaviru, naopak v Belgii poprvé od března…

14.07.2020 12:59 V Rusku čtvrtý den v řadě klesl denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy