Banderovci vyšli do ulic Lvova, hrozili Polákům kvůli skandálnímu zákonu

Lvov - Stovky ukrajinských nacionalistů si dnes pochodem ve Lvovu připomněly výročí smrti velitele Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Romana Šuchevyče. Na Ukrajině vyvolal pobouření polský zákon, který hrozí vězením nejen za připisování nacistických zločinů polskému národu a státu, ale i za popírání zločinů ukrajinských nacionalistů vedených Šuchevyčem a Stepanem Banderou.

Přidejte svůj názor 83 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

"Naše země, naši hrdinové!" skandovali demonstranti. "Pamatuj cizinče, že pánem je tu Ukrajinec!" znělo. "Lvov není pro polské pány," hlásal jeden z transparentů.

"Nemáme nic proti polskému národu, ale jsme proti populistické polské vládě, která přijala skandální zákon. Proto jsme vyšli na ulici, abychom předvedli, že Lvov je banderovské město a nikdo nám nebude nařizovat, koho máme ctít," prohlásil předák pravicových radikálů Svjatoslav Siryj podle serveru Zaxid.net.

zdroj: YouTube

Šuchevyč byl před válkou vězněn za pořádání atentátů na polské představitele. UPA velel od roku 1943 až do své smrti 5. března 1950 v obklíčení příslušníky sovětské policie.

Kyjev polský zákon odmítá jako pokus o jednostrannou interpretaci historie a snahu zobrazovat Ukrajince výlučně jako zločince a kolaboranty s nacisty. "Historická pravda potřebuje otevřený dialog, a ne zákazy," uvedl prezident Petro Porošenko.

Vstupte do diskuze (83)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama