Stav otrávené Skripalové se zlepšil, Rusko zase ryje do Česka kvůli novičoku

Moskva/Londýn - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes prohlásila, že důležité místo ve výzkumu otravných látek v ČR mají nervově paralytické látky typu novičok. Z Británie dnes přišla informace, že se zdravotní stav Julije Skripalové zlepšuje.

Přidejte svůj názor 144 komentářů

Julije Skripalová
doporučujeme

Zacharovová v komentáři ke kauze bývalého ruského agenta Sergeje Skripala otráveného v Británii armádním jedem řekla, že NATO využívá potenciál českého chemického průmyslu a české poznatky v oblasti protichemické obrany.

Vývoj pod kódovým označením Novičok probíhal v Británii, USA, Česku a Švédsku, zopakovala mluvčí dřívější ruská tvrzení. Česko (Československo) podle Zacharovové provádělo výzkumy v oblasti protichemické obrany v rámci Varšavské smlouvy. "Ve všech médiích jsou zprávy na toto téma, praví se tam, že po rozpadu organizace (Varšavské smlouvy) se český vědecký potenciál v této oblasti hodil novým západním partnerům, NATO ho zdědilo".

Existující mediální informace o činnosti vědeckých středisek zkoumajících v Česku bojové otravné látky dovolují podle Zacharovové dospět k závěru, že "významné místo ve výzkumu mají látky nervově paralytického účinku zvané podle západní klasifikace novičok". Čeští vědci nejednou získávali granty vědeckého výboru NATO, ve Vyškově existuje středisko NATO pro ochranu před zbraněmi hromadného ničení, konstatovala ruská mluvčí.

"Samostatným směrem výzkumu (českých) toxikologů je vývoj protijedů a také takzvaných spojujících látek a fermentů, které pohlcují komponenty nervově paralytických látek. Výzkumné práce provádí česká strana v těsné spolupráci se strukturami NATO," pokračovala Zacharovová. Fakt, že čeští chemici volně disponují charakteristikami otravných látek třídy novičok, svědčí o široké dostupnosti této informace, dodala.

"Prahu nikdo v ničem neobviňoval a neobviňuje. Na rozdíl od britských kolegů žádná obvinění nevznášíme. Mluvíme jen o tom, že dokonce i v mediálním prostoru - a není to propaganda, nejsou to ruská, ale česká média - existuje velké množství materiálů, potvrzujících potenciál Česka v oblasti chemických výzkumů. To je prostě třeba brát v úvahu," řekla mluvčí.

Zdravotní stav Skripalové, která byla spolu s otcem Sergejem otrávena v anglickém Salisbury, se výrazně zlepšil, oznámila nemocnice v Salisbury. Dosud byl stav Skripalové i jejího otce hodnocen jako kritický. "Jsem ráda, že mohu oznámit zlepšení stavu Julije Skripalové. Na léčbu reaguje dobře, nadále je jí ale poskytována 24 hodin denně expertní klinická péče," uvedla Christine Blanshardová, která je lékařskou ředitelkou oblastní nemocnice v Salisbury.

Informace o zlepšení stavu Skripalové je považována za překvapivou. Ve středu zveřejněném rozhovoru se zpravodajkou BBC v Rusku totiž Skripalova neteř Viktoria Skripalová prohlásila, že dvojice má jen minimální šanci na přežití.

Loading...
Vstupte do diskuze (144)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozmrazování britsko-ruských vztahů? Mayová zvažuje schůzku s Putinem

17.06.2019 09:17 Britská premiérka Theresa Mayová zvažuje schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mezi…

30 let starý masakr neskončil. Aktivisté žádají OSN, aby vyšetřila zákrok…

17.06.2019 07:48 Více než dvacítka čínských disidentů vyzvala dnes Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), která se za…

Zátahy na uprchlíky: V Severní Makedonii zadrženo 50 ilegálů

17.06.2019 07:13 Bezpečnostní síly v Severní Makedonii zadržely od čtvrtka při dvou zásazích celkem 50 migrantů,…

Rusko na Krymu posiluje, Američanům dochází trpělivost

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Pět baterií raketového systému S-400 spolu s doprovodným vojenským personálem poslala Moskva k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama