Nový Satan a další zbraně? Analytik porovnal ruské, čínské a americké arzenály a bije na poplach

NÁZOR - Rusko minulý pátek odpálilo největší balistickou raketu v historii, poukazuje bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps v komentáři pro server Reuters. Ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century varuje, že podle Moskvy je raketa Sarmat s váhou 200 tun - západními vojenskými analytiky označovaná jako "Satan-2" - první střelou, která má dostatečný dosah na to, aby z jednoho odpalovacího místa zasáhla jakýkoliv cíl na Zemi.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Odpálená ruská střela země-vzduch.
doporučujeme

Nová realita pro USA

Test avizovaný ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který na raketu zmínil již minulý měsíc ve svém klíčovém předvolebním projevu, byl jednoznačnou pohrůžkou nepřátelům Ruska, především Spojeným státům, myslí si analytik. Připomíná, že od konce studené války před třemi dekádami byly americké ozbrojené síly nezpochybnitelným lídrem v oblasti raket a technologií umožňujících udeřit kdekoliv na planetě.  

"Najednou však Washington čelí světu, kde jeho největší potenciální nepřátelé dramaticky investují do zbraní dlouhého dosahu," pokračuje Apps. Vysvětluje, že navzdory pozornosti upřené na severokorejské raketové a jaderné testy Pchjongjang ve skutečnosti pouze dohání technologie, které zavedené atomové supervelmoci získaly již v 50. a 60. letech, zatímco Rusko a Čína přicházejí s novou generací zbraní a obě země se zaměřují na nové, ze země a moře odpalované, jadernou hlavicí osazené mezikontinentální rakety.

Z pohledu Pentagonu jsou stejně tak znepokojivé nové zbraně zahrnující menší rychlé střely, kterým se zřejmě nedá vyhnout, umožňující ničit americké letouny a lodě, především ty letadlové, jež jsou nejspíše nejsilnějším symbolem americké moci ve světě, uvádí ředitel. Doplňuje, že nelze říci, jak by si tyto zbraně vedly v praxi, avšak již jejich existence může odradit nepřátele od riskování střetu či intervence v menších konfliktech.

Na druhou stranu, i kdyby nové zbraně naplnily očekávání, Rusko a Čína stále široce zaostávají za Spojenými státy, které zůstávají daleko na světové špici, co se výdajů do vojenské oblasti týká, zdůrazňuje Apps. Poukazuje, že v uplynulé dekádě Moskva a Peking věnovaly pozornost především ponorkám vyzbrojených balistickými střelami, investovaly do nových plavidel základen a raket, avšak co do velikosti, dosahu a bojových schopností zaostávají za flotilou raketonosných ponorek amerického námořnictva, stejně jako nedisponují ekvivalentem amerického stealth bombardéru B-2, který dokáže nedetekován a bez varování udeřit kdekoliv na světě.     

"Rovnováha se však mění. Vojenští plánovači v Rusku a Číně se bedlivě podívali na americkou vojenskou dominanci a považují přelomovou raketovou technologii za lehkou cestu jak tuto nadvládu obejít," soudí analytik. Konstatuje, že několik uvedených raket již může být bojeschopných a v konfliktu by představovaly hrozbu pro americkou armádu.

Jako za studené války

Raketa Sarmat otestovaná minulý pátek má v příštím desetiletí nahradit starší generaci ruských střel, nastiňuje ředitel. Připomíná, že minulé pondělí Rusko vyzkoušelo také protiraketovou střelu A-135, která je již rozmístěna v okolí Moskvy a byť by tento systém - protiváha americkým protiraketovým střelám dislokovaným v Evropě a Asii - zřejmě dokázal zničit jen hrstku útočících hlavic, spolu s obdobnými čínskými zbraněmi dokáže napáchat paseku mezi satelity, na něž západní síly spoléhají.

Ruští vojenští představitelé také tvrdí, že jejich nová protilodní střela Zirkon dokáže dosáhnout zhruba šestinásobku rychlosti zvuku, a pokud to je pravda, pak tato zbraň převyšuje cokoliv v americkém arzenálu a nelze se proti ní prakticky bránit, varuje analytik. Doplňuje, že rovněž Čína v posledních dvou letech ukázala vlastní výkvět střel středního dosahu, přičemž jedna je pro svou zamýšlenou schopnost potopit největší americká bojová plavidla označována jako "zabiják letadlových lodí".   

Rusko i Čína rovněž dramaticky posílily investice do protivzdušné obrany a protiraketových střel s cílem omezit schopnost Spojených států v případě války operovat nad nepřátelským územím - Rusko navíc takové systémy dodává některým nejpravděpodobnějším americkým protivníkům, včetně Íránu a Sýrie, poukazuje Apps. Dodává, že Rusko a Čína vnímají raketové technologie jako klíč k vypuzení USA a jejich spojenců z okolí svého území.   

Čína tak zřejmě rozmisťuje tyto systémy na síti umělých ostrovů, které staví za účelem dosažení dominance v Jihočínském moři, Rusko zase opakovaně hovořilo o dislokaci mimořádně přesných raket Iskander v Kaliningradské oblasti mezi Polskem a Litvou, stejně jako na hranicích s Čínou, což podle analytika připomíná, že Moskva Peking považuje nejen za spojence, ale i potenciálního nepřítele.  

"Se schopností nést jak atomovou, tak konvenční hlavici jsou Iskandery hlavním důvodem, proč východoevropské státy chtějí, aby Spojené státy na jejich územích rozmístily více protiraketových střel Patriot," píše Apps. Obává se, že takový krok by zřejmě jen zesílil závod ve zbrojení.

K eskalaci navíc dochází v nebezpečné době, kdy kybernetické útoky a další formy konfrontace ve světě redefinují, co znamená být ve válce, tvrdí ředitel. Varuje, že v kombinaci s návratem studenoválečného raketového soupeření svět možná směřuje k velmi znepokojivé převaze teroru.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama