Ruský soud nařídil zablokování přístupu na síť Telegram

Moskva - Moskevský soud dnes nařídil zablokování přístupu k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Důvodem je odmítání této internetové služby poskytnout klíče k rozšifrování zpráv uživatelů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Podle údajů z letošního března má Telegram 200 milionů měsíčních aktivních uživatelů. Zakladatel služby Telegram Pavel Durov, který stojí i za oblíbenou ruskou sociální sítí VKontakte, již dříve řekl, že poskytnutí přístupu k šifrovaným zprávám uživatelů odporuje 23. článku ruské ústavy ohledně práva na listovní tajemství.

O přístup k Telegramu usiluje ruská tajná služba FSB, která argumentuje tím, že síť používali kupříkladu pachatelé loňského dubnového atentátu v petrohradském metru, který si vyžádal 16 mrtvých.

Ruská státní agentura Roskomnadzor, hlavní cenzurní a dozorový orgán, minulý týden zažalovala provozovatele sítě Telegram kvůli tomu, že vyžádané klíče k rozšifrování uživatelských zpráv neposkytl.

Ve čtvrtek Roskomnadzor varoval, že nařízení bude po verdiktu soudu uplatňováno "s okamžitou platností". Představitelé služby Telegram se dnešního soudního jednání neúčastnili.

Durov přislíbil, že Telegram využije zabudované metody, které umožňují zablokování služby v Rusku obejít, aniž by to od uživatelů vyžadovalo nějaké kroky. Připustil, že nemůže zaručit "stoprocentní dostupnost" služby, pokud uživatel nevyužívá virtuální soukromé sítě (VPN), a že Telegram může zprvu fungovat pomaleji. Znovu ujistil, že důvěrné údaje "nejsou na prodej" a že "lidská práva nesmějí být ohrožena kvůli strachu či chamtivosti".

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Srbsku by kvůli Kosovu mohly proběhnout předčasné volby

19.02.2019 21:50 Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes nevyloučil možnost konání předčasných parlamentních voleb v…

Skripalova matka chce, aby byli syn s vnučkou prohlášeni za nezvěstné

19.02.2019 21:15 Matka bývalého ruského špiona Sergeje Skripala žijícího v Británii požádala ruskou policii, aby…

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 19:50 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva obviňuje Ukrajinu z provokací. Tvrdě reaguje na pondělní výbuchy v…

19.02.2019 19:40 Rusko šest týdnů před prezidentskými volbami na Ukrajině vystupňovalo protiukrajinskou propagandu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama