Jerevan se bouří proti novému premiérovi: Bitka před parlamentem, kolaps dopravy

Jerevan - V centru Jerevanu dnes propukly potyčky mezi policií a odpůrci jmenování bývalého arménského prezidenta Serže Sargsjana novým premiérem. "Tisíce opozičníků se pokusily proniknout skrz policejní kordon na Bagramjanově třídě v Jerevanu, aby se dostaly do sídla parlamentu," uvedla agentura TASS.

Přidejte svůj názor

Arménská vlajka

Demonstranty vede opoziční poslanec Nikol Pašinjan. "Já a moji kolegové poslanci chceme do práce - a ostatní lidé půjdou se mnou," prohlásil Pašinjan před kordonem, bránícím demonstrantům v přístupu k parlamentu. Policie požadavek odmítla jako provokaci a demonstranti se poté rozhodli dostat se přes policisty silou, což vyvolalo potyčky, uvedl TASS.

"Nezapomínejte, že policisté jsou naši bratři. Nemáme v rukou kamení, ani zbraně, jdeme pokojně," nabádal Pašinjan podle agentury Interfax demonstranty, než se pokusili projít skrz policejní kordon. Do parlamentu jim podle Interfaxu zbývá asi 150 metrů.

Protest začal již ráno pokusem zablokovat dopravu v Jerevanu. "Lidé si lehají na asfalt, nepouštějí vozidla, včetně hromadné dopravy," vylíčil zpravodaj ruské agentury. "Doprava v centru města byla téměř zastavena," dodal. Poté ale policisté "začali čistit hlavní ulice od demonstrantů".

Policisté si při zásahu podle serveru Kavkazskij uzel počínali umírněně, což politologové objasňují obavami úřadů, aby se neopakovaly události z března 2008, kdy si potlačení pouličních protestů vyžádalo desítku mrtvých.

Policie přehradila demonstrantům přístupy k sídlu parlamentu, kde mají poslanci vládní strany dnes oficiálně Sargsjana navrhnout na premiéra. Vzhledem k přechodu země z prezidentského na parlamentní systém se v rukou nového šéfa vlády soustředí výkonná moc. Hlasovat o novém premiérovi má parlament v úterý.

V neděli vůdce protestů Pašinjan vyzval obyvatele Jerevanu k masovým akcím občanské neposlušnosti, zejména zablokování ulic, mostů, k vyřazení metra z provozu i vyprázdnění bankovních účtů, připomněl Interfax.

V Arménii 9. dubna převzal funkci nový prezident Armen Sarkisjan a dosavadní vláda premiéra Karena Karapetjana podala demisi. Současně dosavadní prezident Sargsjan ukončil svůj druhý pětiletý mandát. Kandidovat potřetí mu ústava nedovolovala.

Sargsjana, jehož Republikánská strana má většinu v parlamentu, opozice obviňuje, že přechod na nový systém vládnutí prosadil s cílem udržet se po vypršení prezidentského mandátu u moci. Nový premiér má být zvolen tento týden, vládu má po jmenování sestavit do pěti dnů.

Arménie je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v zemi vojenskou základnu. Země s necelými třemi miliony obyvatel vede mnohaletý spor se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Ázerbájdžánský region osídlený Armény obsadily arménské jednotky a území se v polovině 90. let jednostranně odtrhlo od Ázerbájdžánu. Konflikt se navzdory mezinárodnímu úsilí dodnes nepodařilo urovnat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina skončí v Interpolu, pokud do čela zvolí Rusa

19.11.2018 17:52 Ukrajina může pozastavit své členství v mezinárodní policejní organizaci Interpol, pokud jejím…

Rusko přehodnotilo kauzu Magnitského, byl prý otráven

19.11.2018 17:37 Aktualizováno Ruská justice dnes přešla do protiútoku v případu Sergeje Magnitského, auditora britské společnosti…

Brexit: Z dramatu se stala fraška. Kdysi obdivovaná britská politická…

19.11.2018 16:13 Komentář Petra Šulky – Jednání kolem brexitu je u konce. Premiérka Theresa Mayová dohodla s EU…

Ruský policista zvažoval špionáž pro USA, sám se udal

19.11.2018 13:48 Vyzrazením tajných informací o ruských bezpečnostních složkách chtěl ruský policista zlepšit své…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama