Mezinárodní agentura pro atomovou energii je bez šéfa inspekce

Vídeň - Šéf inspekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Tero Varjoranta náhle rezignoval na svou funkci. Organizace o tom dnes informovala bez upřesnění důvodu. Šéfinspektor odchází tři dny poté, co Washington oznámil odstoupení od dohody mocností s Teheránem o íránském jaderném programu, jejíž dodržování MAAE kontroluje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jaderná elektrárna

Fina Varjorantu, který byl od října 2013 zároveň zástupcem generálního ředitele MAAE Jukiji Amana, s okamžitou platností dočasně nahradí šéf týmu inspektorů íránských jaderných zařízení Massimo Aparo. "Pan Tero Varjoranta rezignoval s účinností od 11. května 2018," oznámil mluvčí MAAE.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od dohody s Íránem tento týden vyvolalo pochybnosti o tom, zda Teherán bude dodržovat ujednání, které mělo omezit jeho jaderné aktivity výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. MAAE přitom po Trumpově úterním oznámení znovu potvrdila, že Írán dosud závazky vyplývající z dohody plnil. Nynější šéf Bílého domu nicméně dohodu, uzavřenou v roce 2015, tedy ještě za vlády jeho předchůdce Baracka Obamy, opakovaně kritizoval jako neúčinnou.

Írán se v dokumentu zavázal k vyřazení části centrifug využívaných k obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry Su-34 se srazily při cvičení, v oblasti panovala bouře

18.01.2019 21:54 Aktualizováno Na Dálném východě se dnes srazily dva ruské stíhací bombardéry Su-34. Obě dvoučlenné posádky se…

Srbsko na rozcestí: Kosovo zruší cla, jinak budou volby

18.01.2019 21:09 Mezinárodní společenství a Evropa by měly sdělit, zda budou brzy zrušena cla uvalená Prištinou na…

Moskva varuje USA: Vaše zbraně rozpoutají zbrojení ve vesmíru

18.01.2019 20:01 Realizace nové americké strategie dalšího rozvoje protiraketové obrany nevyhnutelně povede k…

Teroristický útok v Oslo: Rus chtěl ubodat co nejvíc lidí, zraněná žena je…

18.01.2019 16:38 Norská policie dnes oznámila, že jako terorismus vyšetřuje útok nožem, který se stal ve čtvrtek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama