Putin schválil staronovou Medveděvovu vládu, bude v ní i kontroverzní Vitalij Mutko

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijal všechny návrhy premiéra Dmitrije Medveděva na složení nové vlády. Sergej Lavrov a Sergej Šojgu i v novém kabinetu zůstanou klíčovými ministry zahraničí a obrany.

Přidejte svůj názor

Dmitrij Medveděv, ruský premiér

"Souhlasím. Jmenovací dekrety podepíši ještě dnes," poznamenal Putin před televizními kamerami poté, co mu Medveděv přečetl jména deseti vicepremiérů a 22 ministrů. "Všichni jsou to lidé známí, zkušení, dobře se předvedli předchozí prací," dodal šéf státu. Kreml později oznámil, že prezident jmenovací dekrety podepsal.

Na zprávy o nové vládě rubl na moskevské burze nijak nereagoval, napsala agentura Interfax s tím, že dolar posílil o dvě kopějky, euro o jednu.

Předchozí kabinet v souladu s ústavou podal demisi při Putinově čtvrtém nástupu do nejvyššího úřadu tento měsíc. S úřadem se rozloučilo pět dosavadních vicepremiérů a devět ministrů, funkce si naopak zachovali čtyři vicepremiéři a 13 ministrů.

"Změny oproti předchozímu složení vlády jsou minimální. Experti to považují za důkaz, že vláda bude jako dosud hrát roli vykonavatele rozhodnutí Putina a Kremlu, ale nebude smět samostatně uskutečňovat reformy," poznamenala ruská redakce BBC na svém webu a dodala, že předchozí Medveděvův první zástupce Igor Šuvalov se těšil pověsti umírněného liberála, hájícího zájmy byznysu, ale jeho nástupce tuto reputaci nemá.

Jako prvního vicepremiéra navrhl Medveděv Antona Siluanova, který současně zůstává ministrem financí. Dalšími místopředsedy vlády se stali Taťjana Golikovová, Jurij Trutněv, Olga Goloděcová, Vitalij Mutko, Dmitrij Kozak, Jurij Borisov, Alexej Gordějev, Maxim Akimov a Konstantin Čujčenko coby nový šéf úřadu vlády.

Vitalij Mutko (59) - Kontroverzní politik a dosavadní vicepremiér by měl být ministrem stavebnictví. V letech 2012 až 2016 byl ministrem sportu (v letech 2008 až 2012 ministrem sportu, turistiky a mládeže). Na začátku loňského prosince dostal od Mezinárodního olympijského výboru doživotní zákaz činnosti v olympijském hnutí. Podle vyšetřovatelů sehrál jakožto ministr ústřední roli v dopingové aféře v Rusku a v případech manipulací se vzorky při zimních hrách 2014 v Soči. Ruští reprezentanti proto nesměli na únorových OH v Pchjongčchangu startovat pod svou vlajkou, ale jen jako neutrální sportovci. Koncem loňského prosince Mutko odstoupil z pozice předsedy organizačního výboru fotbalového mistrovství světa v Rusku 2018, funkce se vzdal dva dny poté, co dočasně na půl roku opustil pozici předsedy Ruské fotbalové unie. V březnu se vzdal i funkce vládního koordinátora příprav MS ve fotbale.

Mutko se narodil 8. prosince 1958 ve vesnici Kurinskaja v Krasnodarském kraji. Bývalý člen Komunistické strany Sovětského svazu vystudoval námořní učiliště a Petrohradskou státní univerzitu vodní dopravy a na Petrohradské státní univerzitě vystudoval práva. V letech 1992 až 1996 působil jako náměstek primátora Petrohradu a jako předseda výboru pro sociální otázky, v letech 1997 až 2003 byl prezidentem fotbalového klubu Zenit Petrohrad. V minulosti byl také pět let členem Rady federace, horní komory ruského parlamentu.

Kromě ministrů zahraničí a obrany zůstane v dosavadní funkci také například ministr obchodu a průmyslu Denis Manturov a energetiky Alexandr Novak. Ministrem zemědělství se stane Dmitrij Patrušev, který je podle listu Vedomosti synem tajemníka bezpečnostní rady státu Nikolaje Patruševa.

Ministrem spravedlnosti podle agentury TASS zůstává Alexandr Konovalov, vnitra Vladimir Kolokolcev, zatímco v čele ministerstva pro mimořádné situace Vladimira Pučkova vystřídá Jevgenij Ziničev, bývalý gubernátor Kaliningradské oblasti, ruské enklávy na březích Baltu, a před tím po dlouhá léta Putinův osobní strážce. S médii se Ziničev stýkal jen málo, jeho inaugurační tisková konference coby gubernátora trvala 46 vteřin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie na letišti Šeremeťjevo: Startující letadlo srazilo člověka

20.11.2018 22:09 Aktualizováno Na letišti Šeremeťjevo, největším vzdušném přístavu u ruského hlavního města, se našla mrtvola…

Kupování hlasů? Gruzínská charita chce před volbami zaplatit dluhy za…

20.11.2018 21:15 Gruzínská charita, kterou řídí předseda vládní strany, je ochotna zaplatit dluhy asi 600.000 lidí.…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Omezení pravomocí OPCW? Organizace smetla ze stolu čínsko-ruský návrh

20.11.2018 18:22 Členské státy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odmítly čínsko-ruský návrh, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama