Londýnské City bylo chloubou Britů, teď umírá: Kdo mu zasadil smrtící ránu?

Londýn - Londýnská City byla po 30 let výkladní skříní britského finančního a ekonomického zázraku. V této malé ústřední části Velkého Londýna se tvořila obchodní a finanční politika světa a podepisovaly se největší dohody mezi největšími firmami. Tyto časy však skončili, tvrdí politico.eu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Velká Británie

První ranou, kterou City utržilo, byl brexit. Rozhodnutí obyvatel Velké Británie odstřihnout se od Evropy připravil Londýn o jednu z jeho velkých výhod. Světová metropole na Temži, kde se mluví anglicky, tedy moderním nadnárodním jazykem, která je na jedné straně velmi liberální a tolerantní k nadnárodnímu kapitálu a obchodu a na druhé straně je členem Evropské unie a má tedy přístup na vnitřní evropský trh. To vše však nyní končí.

I kdyby Británie vyjednala sebelepší podmínky, to že již nebude členem EU a tedy ztratí veškeré rozhodovací pravomoci a vliv na Brusel, je pro City obrovskou ranou, ze které se jen těžko může vzpamatovat.

Druhou ránu zasadila bývalému finančnímu srdci západu premiérka Theresa Mayová. Ta zpřísnila migrační politiku se slovy: „Pokud si myslíte, že jste občanem světa, nejste občanem nikde. Vy nechápete, co to znamená občanství.“ Problém je, že na cizincích a právě na světoběžnících bez stálého bydliště City stojí.

V britské ekonomice tvoří cizinci 14 % všech zaměstnanců. V City je to 41 %. V drtivě většině jsou to vysoce vzdělaní ekonomové s vysokými příjmy, kteří jsou pro ostrovní stát nepochybně přínosem. Zostřená vízová politika a odchod ze Schengenského systému však pro ně na ostrovech znamená faktickou stopku. „Bez zahraničních talentů nemůžeme fungovat,“ lamentuje jeden z šéfů City.

Třetí, potenciální, ranou je pro City vítězství Jeremyho Corbina a jeho labouristů ve volbách. Ti ve svém manifestu „Pro lepší a spravedlivější Británii“, fakticky slibují konec toho, co od dob Margaret Thatcherove respektovaly a těžily z toho všechny britské vlády.

Corbin chce z Británie fakticky vypudit veškerý nadnárodní bankovní systém.  Chce zavést omezení, která by kontrolovala banky a zabránila by jim v „riskantních operacích“. Chce také zavést daň z bankovních operací. Nad tou už uvažovalo několik států EU, ale žádný ji zatím nezavedl.

Labouristé také chtějí založit „národní investiční fond“. Ten by měl soustředit na půjčky a investice do malých a středních podniků po celé Británii. To by byla samozřejmě nepříjemné konkurence pro komerční finanční ústavy.

Přestože je City zatím stále světovým obchodním centrem, je jasné, že se nad ní pomalu stahují mračna. Mnozí z velkých šéfů bank, které v Londýně dosud sídlí, uvažují o stěhování. Ve hře je vedle Dublinu i Paříž a Frankfurt nad Mohanem. Některé banky prý uvažují jako o novém centru svých operací i o Praze.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chladnokrevné monstrum? Poslední dny Stalina jsou zahaleny tajemstvím

15.12.2018 09:23 Josif Stalin, vlastním jménem Josif Vissarionoviče Džugašvili, vládl sovětskému impériu neomezenou…

"Sypete nám sůl do ran!" Na Rusko se valí kritika kvůli letu MH 17

15.12.2018 00:01 "Dne 17. července 2014 jsem ztratil bratra, jeho ženu a jeho syna. Byli mezi 298 nevinnými oběťmi,…

Lukašenko se obul do Ruska. Obvinil ho z pokusu o anexi

14.12.2018 17:41 Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z…

Česko vydalo do Ruska podvodníka, z lidí vylákal přes miliardu rublů

14.12.2018 16:59 Česká republika vydala Rusku hledaného ruského občana Jevgenije Markova, který podle ruských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama