Ruští umělci píšou Putinovi, žádají milost pro režiséra Sencova

Moskva - Stovka ruských vědců a umělců se dopisem obrátila na prezidenta Vladimira Putina s žádostí, aby osvobodil vězněného ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova. Umělec, odsouzený v Rusku ke 20 letům vězení za údajný terorismus na anektovaném Krymu, nedávno v sibiřském vězení vyhlásil hladovku.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Oleg Sencov

Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že Kreml kolektivní dopis obdržel a "bere ho na vědomí". Putin se k osudu ukrajinského režiséra nejednou sám vyslovil s tím, že o jeho věznění či případném propuštění musejí rozhodnout ruské soudy.

Sencov byl zatčen na anektovaném Krymu na jaře 2014 nedlouho po ruské okupaci. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv se považuje za Ukrajince. Za jeho osvobození se přimluvilo několik zahraničních filmových svazů a mnoho známých umělců, mimo jiné Meryl Streepová nebo Johnny Depp.

Peskov dnes nepřímo připustil, že Rusko by Sencova mohlo vyměnit za novináře Kyryla Vyšynského, který byl nedávno uvězněn v Kyjevě. Šéf ukrajinské odbočky ruské státní agentury RIA Novosti byl obviněn z velezrady, které se měl dopustit šířením ruské propagandy na Ukrajině. Hrozí mu až 15 let vězení.

Ruský mluvčí řekl, že o možných výměnách vězňů se nahlas nemluví. "Jsou to otázky, které milují ticho," upozornil Peskov. Dodal, že žádný návrh na výměnu zatím z Kyjeva do Moskvy nepřišel.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček v Rusku? Návštěva je známkou oživení vztahů, míní šéf Státní dumy

16.10.2018 13:26 Aktualizováno Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, oživuje kontakty s parlamenty evropských zemí.…

Ruský svět se hroutí? Moskva přestává být "třetím Římem", píše server

16.10.2018 10:31 Církevní roztržka mezi Ruskem a Ukrajinou se netýká jen církve. Je to jen část mnohem smutnějšího…

Příčina havárie Sojuzu? Rusové mluví o možné sabotáži

15.10.2018 20:56 Jednou z příčin, které minulý týden způsobily nezdařený start ruské kosmické lodě Sojuz s…

Vondráček v Moskvě: Vztahy Česka s Ruskem by měly být lepší

15.10.2018 19:38 Vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama