Ruská ponorka odpálila cvičně čtyři mezikontinentální střely

Moskva - Ruská jaderná ponorka Jurij Dolgorukij dnes úspěšně vyzkoušela v Bílém moři odpálení mezikontinentálních raket Bulava v salvě, tedy čtyř střel najednou. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na komuniké Severní flotily, k níž ponorka patří.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Ponorky

Zmíněné čtyři rakety, které ponorka vypálila ponořená pod hladinu moře, "úspěšně zasáhly určené cíle na kamčatském polygonu Kura" na ruském Dálném východě, tedy na opačném konci země. Dnešní zkouška podle flotily potvrdila spolehlivost jak ponorky a její posádky, tak raket.

Ponorka Jurij Dolgorukij odpalovala rakety z Barentsova moře v červnu 2017, v září 2016 experimentálně střílela salvou, když provedla zkušební odpal dvou raket najednou: jedna z nich zasáhla cíl, druhá selhala.

Bulava je raketou na tuhé palivo s doletem až 9300 kilometrů. Podle dostupných zpráv může současná verze nést šest jaderných hlavic, výhledově to však má být až deset. Síla každé hlavice může být podle některých zdrojů až desetinásobná ve srovnání s atomovou bombou, která zničila Hirošimu.

Ponorka Jurij Dolgorukij a další dvě podmořská plavidla patří k prvním v sérii strojů třídy Borej, které tyto zbraně ponesou. Rusko v současné době staví dalších pět takových ponorek, kterými chce postupně nahradit starší plavidla ještě sovětské výroby.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie na letišti Šeremeťjevo: Startující letadlo srazilo člověka

20.11.2018 22:09 Aktualizováno Na letišti Šeremeťjevo, největším vzdušném přístavu u ruského hlavního města, se našla mrtvola…

Kupování hlasů? Gruzínská charita chce před volbami zaplatit dluhy za…

20.11.2018 21:15 Gruzínská charita, kterou řídí předseda vládní strany, je ochotna zaplatit dluhy asi 600.000 lidí.…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Omezení pravomocí OPCW? Organizace smetla ze stolu čínsko-ruský návrh

20.11.2018 18:22 Členské státy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odmítly čínsko-ruský návrh, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama