Soud v Minsku odsoudil ukrajinského novináře za špionáž

Minsk - Běloruský soud poslal zpravodaje ukrajinského rozhlasu v Minsku na více než osm let do vězení za špionáž. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského velvyslanectví v Bělorusku. Pavlo Šarojko byl loni tajnou službou KGB obviněn z toho, že vytvářel špionážní síť z běloruských občanů, kteří pro něj za úplatu sbírali informace ohledně armády a politiky.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

Šarojko byl zadržen loni v říjnu. Od té doby s ním média ani ukrajinská ambasáda nebyly v kontaktu. Nedávno byl shledán vinným a odsouzen v neveřejném procesu, uvedl ukrajinský velvyslanec v Minsku. "Konal se soudní proces. Nyní ho drží ve věznici KGB," dodal.

Šarojko se údajně k činu přiznal, ukrajinská ambasáda těmto zprávám ale nevěří. Agentuře Reuters se v této souvislosti nepodařilo získat reakci ani soudu a ani běloruské KGB.

Podle KGB, která si zachovala název své sovětské předchůdkyně, se Šarojko přiznal, že novinářská práce představovala jen jeho krytí, že jej řídil jeden z diplomatů z ukrajinského velvyslanectví a že je ve skutečnosti plukovníkem rozvědky ukrajinského ministerstva obrany, kde v minulosti působil jako tiskový mluvčí. Zmíněný diplomat byl mezitím prohlášen za nežádoucí osobu.

Ukrajinská rozvědka tato tvrzení odmítla. Šarojko byl podle ní propuštěn z vojenské služby ze zdravotních důvodů již v roce 2009 a od té doby opět pracoval jako novinář. V Minsku působil od roku 2011.

V Bělorusku vládne již od roku 1994 podle mnohých poslední evropský diktátor Alexandr Lukašenko, který je Západem často kritizován za porušování lidských práv a zacházení s opozicí. Lukašenko je sice nejbližším spojencem Moskvy, nicméně distancoval se od anexe Krymu a také v Minsku uspořádal mírové rozhovory o ukončení bojů na východě Ukrajiny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie na letišti Šeremeťjevo: Startující letadlo srazilo člověka

20.11.2018 22:09 Aktualizováno Na letišti Šeremeťjevo, největším vzdušném přístavu u ruského hlavního města, se našla mrtvola…

Kupování hlasů? Gruzínská charita chce před volbami zaplatit dluhy za…

20.11.2018 21:15 Gruzínská charita, kterou řídí předseda vládní strany, je ochotna zaplatit dluhy asi 600.000 lidí.…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Omezení pravomocí OPCW? Organizace smetla ze stolu čínsko-ruský návrh

20.11.2018 18:22 Členské státy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odmítly čínsko-ruský návrh, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama