Albánská opozice blokovala usnesení o jednáních s EU

Tirana - Albánská opozice bojkotovala dnešní hlasování parlamentu o usnesení na podporu zahájení přístupových jednání s Evropskou unií. Dokument byl nakonec schválen díky hlasům poslanců za vládnoucí Socialistickou stranu premiéra Ediho Ramy, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor

Albánie
doporučujeme

Opoziční poslanci před hlasováním obsadili pódium s řečnickým pultem a roztáhli velký transparent s nápisem "Albánie jako celá Evropa, ne vládě zločinu a drog". Poté jednací sál opustili. Podobnou protestní akci v uplynulém měsíci provedli už několikrát.

Opoziční předáci tvrdí, že jsou pro jednání s EU, ale obviňují vládu z napojení na kriminální skupiny, což snižuje šance Albánie na úspěch. Vláda tato obvinění rozhodně popírá.

Paradoxem je, že obdobně socialisté obviňovali z napojení na zločin Demokratickou stranu, když byla u moci, a údajně v tom pokračuje i nyní. Pochybnosti také vznikli při schvalování reformy justice zahrnující prověrku profesní i morální způsobilosti soudců a prokurátorů, jejímuž schválení demokraté dlouho intenzivně bránili bez ohledu na tlak USA a EU. Realizace této reformy postupuje stále ztěžka.

"Usnesení o evropské integraci, které si Socialistická strana navrhla sama a také sama odhlasovala, je text plný mejkapu pro tvář vlády, prohlásil poslanec konzervativní Demokratické strany Genc Pollo na tiskové konferenci uspořádané po protestu.

Předseda vlády Rama ale na druhé straně tvrdí, že se opozice bojí zahájení přístupových jednání. "Bude to totiž konec beztrestnosti," prohlásil se zjevnou narážkou na vedoucí představitele opozice.

Evropská komise v dubnu konstatovala, že Albánie a Makedonie učinily dostatečný pokrok k tomu, aby jednání o členství mohla začít. S připojením nových členů musí souhlasit jednomyslně všech 28 unijních zemí. Ne všechny ale souhlasí se zahájení rozhovorů už v červnu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté ve Švýcarsku vyrazili na "pohřeb" ledovce Pizol, mizí před očima

22.09.2019 13:53 Desítky lidí se dnes ve švýcarském kantonu Sankt Gallen vydaly na "pohřební pochod" vysoko do hor k…

Albánie se vzpamatovává ze silného zemětřesení, přes sto zraněných

22.09.2019 08:05 Následný otřes půdy o síle 4,8 stupně vyděsil v noci na dnešek obyvatele Albánie. Znepokojující…

Albánii zasáhla dvě zemětřesení. Lidé propadli panice, desítky zraněných

21.09.2019 21:06 Aktualizováno Albánii dnes zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně…

U Oděsy se srazil minibus s náklaďákem, devět mrtvých

21.09.2019 18:13 Nejméně devět lidských životů si dnes vyžádala vážná dopravní nehoda minibusu nedaleko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama