Tajemství švýcarské měny: Neuhodnete, po kom ji pojmenovali

Joseph-Samuel Farinet byl sice hledaným zločincem, ale pro obyvatele kantonu Valais na jihu Švýcarska je hrdinou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

CHF (Švýcarský frank)
doporučujeme

Jih Švýcarska je posetý terasovitými vinicemi a ovocnými stromy, z jejichž plodů Švýcaři vyrábí svůj proslavený „schnapps“, tzv. Abricotine (meruňkový schnapps). Je jasné, že místní obyvatelé mají být na co pyšní a aby podpořili domácí výrobu, vznikla ve Valais v květnu 2017 nová regionální měna tzv. Farinety.

Tímto počinem však nebyl švýcarský frank nahrazen, nýbrž jen doplněn. Podobné doplňkové měny jsou například i v anglickém Bristolu nebo ve španělském Baskicku, jak uvedl server bbc.com.

Farinety mají stejnou hodnotu jako švýcarské franky, ale s tím rozdílem, že mohou být uplatněny pouze v obchodech s domácími produkty, či restauracemi využívajícími domáci zdroje. Jedná se tedy o měnu, která má podpořit místní hospodářství, proto taky dostala jméno, které má pro místní obyvatele význam.

Joseph-Samuel Farinet byl v 19.století stíhán úřady za padělání peněz, a to jak v jeho rodné Itálii, tak i právě ve švýcarském Valais, kam v roce 1869 utekl a kde pokračoval v ražení falešných mincí. Díky nim si obstarával jídlo, přístřeší a ochranu před pronásledujícími úřady.

Po mnoho let se mu dařilo utíkat trestu, a protože se svými falešnými penězi nešetřil především v chudobou zasažených oblastech, podařilo se mu vzkřísit místní ekonomiku a osvobodit obyvatele od dluhu. Tímto si později vydobyl přezdívku „Robin Hood z Alp“.

Pojmenovat novou měnu podle notorického padělatele je možná zavádějící a vyvolává to otázky o její pravosti, ale pro místní obyvatele je mnohem důležitější, co měna představuje, a sice že odráží historii regionu, podporuje hospodáře a posiluje ekonomiku.

O legendě o Farinetovi se mohou turisté dovědět v místním muzeu, kde je vystavena kopie rozsudku vydaného proti slavnému padělateli a jedna z falešných mincí. Legenda byla roce 1932 zpopularizována románem Charlese-Ferdinanda Ramuze a v roce 1938 vznikl na toto téma i film.

V roce 1980 vznikla na počest Farinetovi malá vinice v Saillonu. Se svými třemi révami je tou nejmenší na světě, ovšem svou velikost převyšuje svým významem. V roce 2000 byla vinice odkázána dalajlámovi a výnosy z jejích skromných prodejů jsou věnovány chudým dětem. Vinice se stala také poutním místem.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama