Šance pro Rusko? Rýsuje se staronový pakt, soudí vojenský analytik

NÁZOR - "Období sucha" v ruské diplomacii vůči Evropě, které nastalo po vypuknutí ukrajinské krize v roce 2014 zřejmě přechází do nové kapitoly. Myslí si to vojenský analytik a expert na Rusko Nicholas J. Myers. V komentáři pro server National Interest poukázal především na zlepšení německo-ruských vztahů.

Ruská vlajka

Naděje jménem Německo  

Analytik odkazuje na experta na mezinárodní vztahy Lyleho Goldsteina, který naopak soudí, že vztahy Německa se Spojenými státy a - co je důležitější - s Ruskem, se dostaly do problémů. Kritizuje, že Goldstein své závěry vyvodil především z televizního rozhovoru německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové, představitelky feministického křídla v CDU, která zvažuje kandidaturu na generálního tajemníka NATO, a která inklinuje k více nepřátelskému postoji vůči Rusku než jiní němečtí ministři.

"Goldstein správně poukazuje, že německo-ruské vztahy zažily prudký propad pro krizi a válce na Ukrajině v roce 2014," uznává Myers. Dodává však, že v posledních dvou letech se vztahy obou zemí opět pomalu normalizují a navzdory skutečnosti, že Německo se ujalo velení mnohonárodnostních sil NATO v Litvě, Berlín z pohledu představuje naději v ruském diplomatickém úsilí vůči evropským členům Severoatlantické aliance.

Za nejjasnější příklad označuje analytik dlouhotrvající ságu okolo plynovodu NordStream 2, který má vést v Baltském moři a rozšířit přímé dodávky ruského plynu do Německa bez ohledu na více antiruské země jako Polsko a Ukrajina. Odpor se zvedá nejen ze střední a východní Evropy, ale také z Dánska, což vedlo v říjnu 2017 ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova k oficiální stížnosti na politické vměšování se do projektu, připomíná Myers. Doplňuje, že odpor přesto loni vedl ruskou společnost Gazprom k omezení financování tohoto plynovodu.

Navzdory pobaltsko-ukrajinským snahám projekt zastavit Německo pokračuje v jeho podpoře, německé společnosti poskytují potřebné vybavení a německý ministr energetiky Peter Altmaier letos v květnu navíc jednal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem o "velkých společných energetických projektech", poukazuje expert. Zdůrazňuje, že ačkoliv NordStream 2 nebyl přímo zmíněn v tiskové zprávě, zajisté ho měli oba politici namysli.  

"Navíc, německo-ruská diplomacie byla v roce 2018 zatím velmi živá. Například z členů NATO jen Francie a Turecko vedly více oficiálních rozhovorů s vládou Ruské federace než Německo," pokračuje Myers s dovětkem, že francouzský prezident Emmanuel Macron je mimořádně diplomaticky aktivní a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan zase realizuje stále nezávislejší strategii. Domnívá se, že počet vzájemných rozhovorů by byl ještě vyšší, pokud by Německo začátkem roku neprocházelo jednáním o sestavení vlády a i tak vykazuje Berlín více kontaktů s Moskvou než neutrální a historicky proruské Srbsko.

Renesance vzájemných vztahů

Tři dny po Altmaierově návštěvě Moskvy jednala německá kancléřka Angela Merkelová v Soči s ruském prezidentem Vladimirem Putinem, byť ten se jen o den dříve sešel se svým syrským protějškem Bašárem Asadem, konstatuje analytik. Doplňuje, že následně jednali ještě ruský a německý ministr zahraničí, Sergej Lavrov a Heiko Mass, a tři vrcholné schůzky během pouhých devíti dnů jsou sotva signálem špatných vztahů.

Ruská média navíc v reakci na uvedená setkání začala hovořit o "renesanci" v německo-ruských vztazích, byť Lavrov oficiálně tvrdí, že tyto vztahy nikdy nezhořkly, připomíná odborník. Podotýká, že na tiskové konferenci po jednání Merkelové s Putinem kancléřka označila NordStream 2 za probíhající projekt, ve kterém hodlá hrát "aktivní roli" a "pomáhat" a který by měl pokračovat navzdory aktuálním otázkám ohledně dodávek ruského plynu na Ukrajinu.  

"Období sucha" pro ruskou diplomacii v Evropě, které nastalo po ukrajinské krizi, tedy přechází do nové kapitoly, pokud není zcela u konce, soudí Myers. Dodává, že cena uralské surové ropy, klíčový indikátor stability ruského rozpočtu, se v roce 2017 díky rostoucí světové ekonomice vystoupala, stabilizovala se ruská demografická krize a ačkoliv evropské sankce trvají déle, než kdokoliv předpokládal, v Itálii zřejmě nastoupí rusofilní vláda.  

Od rusko-běloruského vojenského cvičení Západ 2017, které vyděsilo některé členy NATO, Rusko vedlo jedinou společnou vojenskou akci s nějakou evropskou členskou zemí Severoatlantické aliance a to právě s Německem, kdy obě země společně hledaly ostatky padlých v druhé světové válce, uvádí analytik. Připomíná, že další akcí, na které se bude spolu s Ruskem podílet člen NATO, bude letošní společné rusko-norské námořní cvičení v Arktidě nazvané Barents 2018.  

"Rusko dnes zůstává z pohledu postsovětských standardů historicky izolováno od Evropy, především v atmosféře po pokusu o vraždu dvojitého agenta Skripala," přiznává Myers. Deklaruje, že zároveň se Rusko z této izolace dostává a jeho vztahy s Německem jsou zřejmě nejlepší, jaké má uvnitř NATO vyjma vrtošivého Turecka.

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Denní rekordy nakažených koronavirem a úmrtí v Rusku dál rostou

22.10.2021 11:00 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Putin označil vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou aliancí za…

21.10.2021 20:55 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou…

NATO má nový plán, jak čelit jaderným i hybridním hrozbám z Ruska

21.10.2021 19:45 Severoatlantická aliance dnes schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním…

Británie eviduje přes 50.000 nově nakažených koronavirem

21.10.2021 19:14 V Británii poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených…

Britská policie obvinila z vraždy muže, který zabil poslance Amesse

21.10.2021 14:49 Z vraždy a přípravy teroristického činu nyní britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho…

Rusko hlásí přes 36 tisíc nakažených denně, překonalo další rekord

21.10.2021 12:35 Aktualizováno Rusko ve středu zaznamenalo nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Podle Kremlu udělení Sacharovovy ceny Navalnému toto ocenění znehodnocuje

21.10.2021 12:06 Kreml dnes odmítl středeční rozhodnutí Evropského parlamentu udělit letos Sacharovovu cenu za…

Ukrajina hlásí rekordní počty nakažených i úmrtí spojených s covidem

21.10.2021 08:22 Ukrajina ve středu zaznamenala nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Související:

Právě se děje

reklama