Rusko jako světový psanec? Putin zkouší na Západ riskantní taktiku

NÁZOR - Přichází fotbalové mistrovství světa a náhle je každý expertem na Rusko a předvídá, co v zemi čeká zahraniční fanoušky, píše politolog Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Odborník z pražského Ústavu mezinárodních vztahů konstatuje, že řeči o lstivých mafiánech, prohnaných špiónech, lačných teroristech či zuřivých chuligánech zní poměrně děsivě, ale dané varování vypovídají více o západním pohledu na Rusko než o tamní realitě.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Dnešní Rusko

Putin chce hladký šampionát

Britský tisk například varuje, že ruští gangsteři mohou využít "krásné ruské dívky" k vydírání fanoušku či dokonce ovlivnění hráčů, poukazuje expert. Připomíná, že šéf estonské zahraniční rozvědky Mikk Marran zašel ještě dále, když naznačoval, že k těmto účelům jsou připraveny atraktivní ruské agentky a ačkoliv to neznamená, že každý fanoušek bude jejich cílem, takovým cílem se mohou stát vysocí představitelé cestující do Ruska.    

Kompromitující informace jsou typické nejen pro ruské zpravodajské služby, avšak vydírání je jedním z nejtvrdších nelegálních způsobů postupu a objevuje se především v mezinárodních vztazích, vysvětluje Galeotti. Zdůrazňuje, že pro většinu fanoušků existuje jen minimální riziko. "Přinejmenším protože je jasné, že pro Putina jde o prestižní projekt, který má obnovit vyčerpané prostředky ruské měkké síly," pokračuje odborník s tím, že Kreml chce, aby fotbalový šampionát proběhl hladce.

Podobně jako během zimních olympijských her v Soči bylo ruským kmotrům řečeno, že svět bude velmi znepokojen, pokud si návštěvníci odvezou hořké zážitky, konstatuje politolog. Poukazuje, že stejně jako je ruská vláda schopná nastolit jistý stupeň bezpečnosti skrze svou neformální autoritu, dokáže spustit i masivní bezpečnostní operaci, která zajistí, že hrozba od džihádistických teroristů a násilných fotbalových chuligánů bude podchycena, jak je to jen možné.

Rusko je zemí, která má k dispozici impozantní bezpečnostní aparát a ačkoliv ten často plýtvá svým časem při potlačování protivládních protestů, pronásledování nevinných osob cestujících ze severního Kavkazu a odposlouchávání telefonů opozičních vůdců, na jeden měsíc v létě bude odhodlán zajistit, že Putinova fotbalová párty proběhne hladce, tvrdí Galeotti.      

"Pochopitelně, nic z toho negarantuje perfektní či pozitivní výsledek," pokračuje expert. Zdůrazňuje, že elektronická zařízení - od mobilů po laptopy - budou zajisté bedlivě sledována ruskými úřady, ale terorismus, ač je stále milosrdně vzácný, představuje v dnešním světě na internetu zradikalizovaných vlků-samotářů vždy riziko, navíc ani ta největší policejní operace nemůže zabránit každé rvačce či zamezit otevřenému rasismu a homofobii, které jsou naneštěstí součástí ruské fotbalové kultury.

Rusko, světový potížista    

To je ovšem sotva unikátní, konstatuje Galeotti. Dodává, že rozsah a tón takových zpráv a varování, které s blížícím se výkopem ještě zintenzivní, dobře vypovídá o západním pohledu na Rusko, stejně jako dopadech Putinovy stále agresivnější geopolitické kampaně za obnovu velmocenského statutu země.   

Omezen limity ruské ekonomiky i vojenské síly, ale prost deviací, rozpolcenosti a časté bázlivosti Západu, Putin zahájil dezinformační, podvratnou a zastrašovací kampaň, ve které zřejmě neočekává zisk nových přátel, ale spíše chce vypadat jako světový potížista, který je příliš silný, nepředvídatelný a nebezpečný, aby byl ignorován, uvádí politolog. Domnívá se, že tímto způsobem chce ruský prezident přesvědčit Západ, že je potřeba se s Ruskem dohodnout a přijmout jeho podmínky.    

To s sebou ovšem nese enormní dlouhodobé náklady a nebezpečí a Putin riskuje, že z Ruska učiní mezinárodního psance a nenaplní naděje mnoha Rusů, že si lze najít pokojné místo ve světovém společenství, varuje Galeotti.  

"Připravenost západních komentátorů a politiků líčit Rusko jako nezpochybnitelnou líheň nepřátelství a intrik - ignorující ty skutečně pozitivní aspekty země a její kultury - není nějakým cynickým západním komplotem, jak tvrdí ti rozzuřenější ruští propagandisté," píše politolog. Vysvětluje, že jde převážně o deprimující vedlejší produkt ruské záměrné destabilizační kampaně a naděje, že měsíc fotbalu může tento zápach odvětrat, jsou velmi nerealistické.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko plánovalo útěk Assange z ambasády, agenti se nakonec zalekli

22.09.2018 12:44 Londýn - Rusko připravovalo plán, který měl pomoci zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi…

Tajemství švýcarského sýra? Krávy šplhají do hor na letní byt

22.09.2018 09:13 Bern - Každé léto se švýcarské krávy vydávají na vysokohorskou túru. Na 270.000 krav vyrazí…

Dopady alkoholu na lidstvo? WHO zveřejnila hrozivou statistiku, volá po…

22.09.2018 08:12 Ženeva - V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než tři miliony lidí…

Porošenko zažaloval BBC, prý ho urazila

21.09.2018 19:55 Kyjev/Londýn - Ukrajinský prezident Petro Porošenko podal žalobu na BBC za pomluvu. Oznámila to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama