Nový název Makedonie? Prezident se zhrozil, dohodu s Řeckem odmítá podepsat

Skopje - Na řešení sporu o název Makedonie se dohodli premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras. Název Republika Severní Makedonie se však dle očekávání nesetkal s kladnými ohlasy. Proti novému pojmenování dnes důrazně protestoval i makedonský prezident Ďorge Ivanov.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ivanova podporuje nejsilnější makedonská parlamentní strana VMRO-DPMNE, která je v opozici. Prezident prohlásil, že dohoda, která je pouze osobním rozhodnutím Zaeva, Makedonii poškozuje. Zdůraznil, že ji nikdy ani pod žádným nátlakem nepodepíše.

Vláda podle prezidenta "neměla sílu ani odvahu vypracovat společné stanovisko a dosáhnout konsenzu. Celý proces byl netransparentní, o čemž svědčí konečný výsledek. Text je pro Makedonii porážkou," prohlásil Ivanov podle serveru 24.mk.

zdroj: YouTube

Zaev s Tsiprasem svou dohodu stvrdí podpisem nejspíš o víkendu. Dalším krokem bude její schválení makedonským parlamentem, které se očekává a po němž by dokument měl podepsat prezident. Neučiní-li tak, parlament bude o dokumentu hlasovat podruhé a při opětovném souhlasu musí hlava státu podle zákonů podepsat. Dnešní emotivní vyjádření ale naznačuje, že se tomu bude Ivanov bránit.

Obdobné potíže má v Řecku i premiér Tsipras. Rozhodné ne dal najevo koaliční partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové. Její předseda Panos Kamenos řekl, že při hlasování v parlamentu dohodu nepodpoří. Vůdce hlavní opoziční strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis dohodu považuje za "hluboce problematickou".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie na letišti Šeremeťjevo: Startující letadlo srazilo člověka

20.11.2018 22:09 Aktualizováno Na letišti Šeremeťjevo, největším vzdušném přístavu u ruského hlavního města, se našla mrtvola…

Kupování hlasů? Gruzínská charita chce před volbami zaplatit dluhy za…

20.11.2018 21:15 Gruzínská charita, kterou řídí předseda vládní strany, je ochotna zaplatit dluhy asi 600.000 lidí.…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Omezení pravomocí OPCW? Organizace smetla ze stolu čínsko-ruský návrh

20.11.2018 18:22 Členské státy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odmítly čínsko-ruský návrh, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama