Nenavazuje styky s cizinci, kteří přijedou na fotbal. Míchání ras není dobré, varuje Rusky poslankyně

Moskva – V Rusku právě začíná dlouho čekávaná sportovní událost – fotbalové mistrovství světa. Šampionát rozehrají domácí Rusové se Saúdskou Arábií. Kromě samotného sportu se ale pozornost ruských politiků soustředí i naprosto odlišným - a trochu bizarním - směrem.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Ruská vlajka

Poslankyně ruské Státní dumy Tamara Plentevová večer před zahájením turnaje varovala ruské ženy, aby se nezaplétaly s fotbalovými fanoušky, kteří do Ruska přijedou z jiných zemí. Varovala před míšením ras a intimními styky s cizinci. Připomněla také matky-samoživitelky, které otěhotněly v roce 1980, když Moskva hostila olympiádu.

Sedmdesátiletá komunistka Plentevová je předsedkyni parlamentního výboru pro otázky rodiny, žen a děti. I proto má strach, jak na Rusky zapůsobí exotičtí cizinci, kteří se do země sjedou ze všech konců světa. Varovala proto ženy, aby s nimi nenavazovaly bližší vztahy, protože by to mohlo skončit nechtěným těhotenstvím.

„Budou tu mladé ženy, které se s někým setkají a pak porodí. Doufám, že se to nestane,“ uvedla. „Jsou to děti, kdo trpí. A trpěly už od dob Sovětského svazu. Když jsou stejné rasy jako matka, tak to ještě jde. Ale když jsou nějaké jiné rasy, je to horší,“ prohlásila v rozhlasové stanici Govorit Moskva. Situaci srovnala právě s olympijskými hrami v Moskvě. „Měli bychom rodit naše vlastní děti".

Dodala, že tyto děti pak mohou být matkami opuštěny, nebo prý mohou být jejich otci „odvlečeny do zahraničí“. Vyzvala proto Rusky, aby se vdávaly jen za ruské občany. „Ale nejsem nacionalistka,“ dodala.

Její slova vyvolala ostrou kritiku. Rozhlasová novinářka Tatyana Felgenhauerová poznamenala, že by ji zajímalo, co asi tato poslankyně říká na dlouhodobou kampaň mezinárodní fotbalové federace FIFA, jejímž hlavním heslem je „Ne rasismu“.

Mluvčí Peskov odmítl kritiku, že v Rusku kvete rasismus a nesnášenlivost ke gayům, lesbám a dalším sexuálním menšinám. "Tato nařčení nemají nic společného s mistrovstvím světa. Prezident Vladimir Putin zdůraznil, že fotbal byl a zůstává mimo politiku, a to je velmi důležité. Teď je hlavní vychutnat si fotbal," zdůraznil Peskov.

S Pletněvovou nesouhlasil ani Michail Děgťarjov, který předsedá výboru pro sport, turistiku a mládež. Ten naopak vyzval k rozkvětu lásky během šampionátu.

"Chci vyzvat všechny fanoušky a fotbalisty: čím více bude na šampionátu milostných příběhů, čím více lidí z různých zemí se zamiluje a čím více se narodí dětí, tím bude lépe," prohlásil. "Tyto děti pak budou mnoho let vzpomínat, že láska jejich rodičů začala v roce 2018 v Rusku na mistrovství světa ve fotbalu. Dej Bůh, aby bylo hodně takových příběhů, dětí a smíšených párů," dodal zákonodárce, zvolený do parlamentu za stranu Vladimira Žirinovského.

S Pletněvovou nesouhlasí ani úřední ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. "Takové vměšování je nepřípustné. Je věcí každé ženy, aby si sama rozhodla, koho bude milovat a s kým se bude stýkat," prohlásila.

Nejde přitom o jediný kontroverzní výrok této komunistky. Plentevová už dříve kritizovala kampaň #MeToo proti sexuálnímu obtěžování, která se v Rusku rozšiřuje. „Nejsme v Americe ani v Evropě, tak proč bychom měli všechno kopírovat? Pokud žena nechce, nikdo ji nebude obtěžovat,“ uvedla v únoru.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin nařídil další sankce proti Ukrajině, vláda sestaví černou listinu

22.10.2018 16:12 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal výnos o uplatnění sankcí kvůli nepřátelským krokům…

Nové závody ve zbrojení? Rusko tvrdě zareaguje na vypovězení smlouvy INF

22.10.2018 13:44 Případné vypovězení rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF -…

Prezidentského kandidáta zatkli na festivalu, rozdával jointy

21.10.2018 20:14 Aktualizováno Festival legalizace konopí v jednom z parků gruzínské metropole Tbilisi skončil zatčením několika…

Zemřel norský hrdina 2. světové války. Nacistům zničil továrnu na těžkou…

21.10.2018 19:20 Ve věku 99 let zemřel norský hrdina z druhé světové války, který v roce 1943 vyhodil do povětří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama