Navýšení počtu amerických vojáků v Norsku? Rusko prý vyvodí důsledky

Oslo - Norsko v úterý oznámilo, že požádá Spojené státy, svého spojence z NATO, aby od roku 2019 na cvičení do skandinávské země poslaly 700 příslušníků svého námořnictva místo dosavadních 330. Ti mají být umístěni blíže norsko-ruské hranici. A Rusko už hrozí odvetou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Ruský velvyslanec v Oslu oznámil, že jeho země vyvodí důsledky z navýšení počtu amerických vojáků v Norsku. Plán označil za jasně nepřátelský krok, který zvýší napětí. „Vnímáme to jako jasně nepřátelský krok a nezůstane bez následků," dodal ambasador.

„To činí Norsko hůře předvídatelným a mohlo by způsobit zvyšování napětí, vyvolat závody ve zbrojení a destabilizovat situaci v severní Evropě," uvedl ruský velvyslanec v prohlášení umístěním na facebooku.

Norsko je znepokojeno Ruskem od anexe ukrajinského Krymského poloostrova v roce 2014. Zároveň však zdůrazňuje, že svého mnohem většího souseda, s nímž má na severu společnou hranici v délce 196 kilometrů, nepovažuje za přímou hrozbu.

Norsko se v roce 1949 stalo zakládajícím členem NATO. Aby uklidnilo tehdejší Sovětský svaz, zavázalo se, že nedovolí cizím vojskům vstup na své území. Později tento závazek zmírnilo, aby umožnilo společná vojenská cvičení se zahraničními armádami na norském území. První američtí vojáci dorazili do Norska loni v lednu, aby tam cvičili boj v zimních podmínkách.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina skončí v Interpolu, pokud do čela zvolí Rusa

19.11.2018 17:52 Ukrajina může pozastavit své členství v mezinárodní policejní organizaci Interpol, pokud jejím…

Rusko přehodnotilo kauzu Magnitského, byl prý otráven

19.11.2018 17:37 Aktualizováno Ruská justice dnes přešla do protiútoku v případu Sergeje Magnitského, auditora britské společnosti…

Brexit: Z dramatu se stala fraška. Kdysi obdivovaná britská politická…

19.11.2018 16:13 Komentář Petra Šulky – Jednání kolem brexitu je u konce. Premiérka Theresa Mayová dohodla s EU…

Ruský policista zvažoval špionáž pro USA, sám se udal

19.11.2018 13:48 Vyzrazením tajných informací o ruských bezpečnostních složkách chtěl ruský policista zlepšit své…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama