Bez imigrantů se Evropa vyprázdní, řekl papež. Populisté prý vytvářejí psychózu

Vatikán/Londýn - Papež František v rozhovoru pro agenturu Reuters kritizoval protiimigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vede na hranici s Mexikem k oddělování dětí od rodičů. Ani britská premiérka Theresa Mayová nesouhlasí s držením dětí ilegálů v klecích.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Papež František

Papež uvedl, že podporuje nedávné prohlášení amerických katolických biskupů, podle nichž je rozdělování rodin "v rozporu s katolickými hodnotami" a označili ho za "nemorální".

"Není to snadné, ale populismus není řešením," řekl František v interview, které se uskutečnilo v neděli. Podle něho populisté "vytvářejí psychózu", navzdory tomu, že stárnoucí evropská populace ve svém prohlubujícím se demografickém útlumu naopak potřebuje doplnit o stále více přistěhovalců. Bez imigrantů se podle papeže Evropa vyprázdní.

"Mám za to, že nemůžete odmítat lidi, kteří přijdou. Musíte je přijmout, pomoci jim, starat se o ně, doprovázet je a pak hledat, kam je umístit," řekl František s tím, že v případě Evropy by to mělo být rovnoměrné po celém starém kontinentu. "Některé vlády na tom pracují. Je potřeba lidi usadit, jak to nejlépe jde. Vytvářet psychózu není ta správná léčba," dodal.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga, se nechal v minulosti slyšet, že by si papež měl imigranty nastěhovat do Vatikánu, když si dělá starost o jejich osud. 

"Obrázky dětí zjevně držených v klecích jsou hluboce znepokojující. Je to nesprávné, my s tím nesouhlasíme, Spojené království by k něčemu takovému nepřistoupilo," řekla dnes Mayová během projevu v parlamentu. Dodala, že se s Trumpem hodlá o věci bavit během jeho červencové návštěvy Británie.

V důsledku Trumpova přísně odmítavého postoje vůči migraci vstoupilo v květnu v platnost nařízení, podle něhož jdou lidé nelegálně překračující americkou hranici do vazby. Úřady pak oddělují od dospělých jejich děti, kvůli čemuž uvázlo v zamřížovaných zařízeních více než 2300 dětí. Problém rozděluje americkou společnost a proti Trumpovi se staví nejen opoziční demokraté, ale i část jeho republikánů. Na adresu Washingtonu se již kriticky vyjádřily Mexiko a další latinskoamerické země, z nichž proudí do Spojených států podstatná část migrantů.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin chystá nové dobordružství? Docentka poukázala na nebezpečný trend

21.10.2018 00:01 NÁZOR - Armáda se stala nejdůvěryhodnější institucí v Rusku, čímž zastínila dlouhodobého držitele…

Rusko potvrdilo smrt pilotů z L-39. Části těl se našly poblíž místa havárie

20.10.2018 21:28 Aktualizováno Ruské ministerstvo obrany dnes potvrdilo smrt obou pilotů, kteří se ve čtvrtek s cvičným letounem L…

Trollka chtěla nabourat volby v USA? Obvinění rozlítilo ruského diplomata

20.10.2018 19:59 Aktualizováno Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes kritizoval Spojené státy za páteční…

Neziskovka Memorial má po letech utrum? Moskva zatrhla akci u sídla tajné…

20.10.2018 09:46 Moskevské úřady nepovolily nevládní organizaci Memorial uspořádat vzpomínku na oběti komunistického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama