Sprostý cynismus, reaguje Rusko na odchod USA z Rady OSN pro lidská práva

Moskva - Odchod Spojených států z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) je podle Ruska chybou a "sprostým cynismem". USA prý poškodily svou reputaci ochránce lidských práv a ukázaly, že pohrdají v podstatě celou Organizací spojených národů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová v úterý řekla, že UNHRC, která má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, není hodna svého názvu a že si tropí z lidských práv posměch. Žádná jiná země podle ní "neměla odvahu přidat se k našemu boji" za přeměnu tohoto "pokryteckého tělesa sloužícího vlastním zájmům". 

"Je to banální a sprostý cynismus amerických kolegů, kteří tvrdošíjně odmítají přiznat, že u sebe mají vážné problémy se zajišťováním lidských práv, ale přitom se neustále snaží podle vlastních politických zájmů změnit složení rady, v níž, jak zdůrazňují, není místo pro zatvrzelé porušovatele lidských práv," reagovala dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Washingtonu také vyčetla, že se snaží jiným státům vnucovat svou verzi chápání toho, co jsou lidská práva. Dodala přitom, že UNHRC již bez Spojených států účinně pracovala a pracovat bude.

V roce 1954 UNHCR získalo Nobelovu cenu míru za mimořádné úsilí při pomoci uprchlíkům v Evropě. O čtvrt století později, v roce 1981, UNHCR obdrželo tuto cenu znovu, tentokrát již za celosvětovou pomoc uprchlíkům tváří v tvář politickým překážkám, jak zněla citace při udílení.

Kancelář UNHCR v Praze byla otevřena v roce 1992 v souvislosti s přistoupením České republiky k Úmluvě o uprchlících z roku 1951 a jejímu Protokolu z roku 1967. Hlavním cílem UNHCR v České republice je podporovat úsilí o vybudování komplexního, udržitelného a samostatného azylového systému, který státu umožní posoudit žádosti o mezinárodní ochranu v souladu s mezinárodně uznávanými standardy a s mezinárodním právem. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šamani obětovali velbloudy "pro velikost Ruska", VIDEO vyvolalo pozdvižení

23.02.2019 08:24 Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, "aby…

Švýcar bojoval v Sýrii proti IS, soud ho potrestal

22.02.2019 20:10 Pokutu 500 švýcarských franků (11.300 korun) uložil dnes soud bývalému vojákovi švýcarské armády…

Německo propustilo spolupachatele berlínského útočníka. Trvaly na tom…

22.02.2019 16:28 Německo deportovalo klíčového podezřelého v případu teroristického útoku na vánočních trzích v…

Ochrana před sexuálními predátory? Summit ve Vatikánu navrhl novou právní…

22.02.2019 15:33 Aktualizováno Kardinálové, kteří se ve Vatikánu účastní historického summitu k sexuálnímu zneužívání dětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama