Sencov má v ruském vězení potíže se srdcem a ledvinami, Porošenko volal Putinovi

Moskva - Oleh Sencov, ukrajinský režisér, který v ruském vězení již téměř 40 dnů drží hladovku za osvobození ostatních ukrajinských vězňů, má problémy s ledvinami a srdcem. Informovala o tom ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová s odvoláním na vězňova obhájce Dmitrije Dinzeho. 

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Oleg Sencov

Vězeňská správa ujišťuje, že vězeň je „v uspokojivém zdravotním stavu". Podle Denysovové je to ale jinak. „Právě jsem hovořila s advokátem, který se dnes setkal Olehem. Podle něj je Oleh nyní na ošetřovně, má problémy s ledvinami a srdcem," uvedla ombudsmanka.

Sencov podle advokáta denně vypije 3,5 litru vody a další dva litry dostává kapačkou. Po 26 dnech hladovky u něj nastala krize, kvůli které jej převezli do nemocnice mimo vězení, kde mu lékaři chtěli nasadit výživu, ale Sencov odmítl. "Podle advokáta se krize kdykoliv může zopakovat," uvedla ombudsmanka.

„Zdravotní stav Oleha Sencova je uspokojivý," ujistila naopak vězeňská správa. Ta dnes popřela, že Sencova násilím krmí, jak se objevilo v médiích. Namísto toho "se provádí podpůrná terapie, určená na podporu základních funkcí orgánů", aby se zabránilo "komplikacím". Sencov je „pod stálým dynamickým dohledem zdravotníků", kteří jej každý den vyšetřují.

Znepokojení nad Sencovovým osudem dnes v Kyjevě vyjádřili velvyslanci zemí ze skupiny G7, která sdružuje USA, Kanadu, Japonsko, Německo, Británii, Francii a Itálii. Kvůli možné výměně vězňů ukrajinský prezident podruhé během dvou týdnů volal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Porošenko také naléhal, aby Sencova a další ukrajinské vězně směla navštívit ukrajinská ombudsmanka.

Problém vězňů nastolilo prudké zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi po ruské anexi Krymu v březnu 2014. Pro Ukrajince se stal zosobněním ruské zvůle právě Sencov, odsouzený ruským soudem k 20 letům za údajné teroristické akce na Krymu. Soudní proces označila Amnesty International za „stalinský", kritizovala jej i Evropská unie a USA.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochrana před sexuálními predátory? Summit ve Vatikánu navrhl novou právní…

22.02.2019 15:33 Aktualizováno Kardinálové, kteří se ve Vatikánu účastní historického summitu k sexuálnímu zneužívání dětí…

Ruský soud prodloužil vazbu Whelanovi, za špionáž mu hrozí velmi tvrdý…

22.02.2019 14:56 Moskevský soud dnes prodloužil do 28. května vyšetřovací vazbu Paulu Whelanovi, občanovi čtyř…

Stále více Rusů opouští zemi kvůli Putinovi, odhaluje průzkum. Nestará se…

22.02.2019 13:33 Rusko vždy se potýkalo s emigrací zvláště té vzdělané části, která usilovala o lepší ekonomické…

Rusko se vměšuje do voleb v Moldavsku? Prozápadní strana dostala těžký…

22.02.2019 12:43 Dva dny před parlamentními volbami v Moldavsku oznámily ruské úřady, že zatkly jednoho z obviněných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama