Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval fotkám Bílých přileb

Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když obvinili syrskou vládu z chemických útoků na civilisty. Mezinárodní organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) podle Moskvy objektivně neprozkoumala údajné chemické útoky a prý podléhá politické kontrole.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Chemické zbraně
doporučujeme

"Mise OPCW pro chemické zbraně v Sýrii se chce politicky zalíbit, její působení nemá nic společného s objektivitou a nestranností," prohlásil náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany ruských ozbrojených sil generál Igor Kirillov. 

"USA, Británie, Francie a jejich spojenci uvedli mezinárodní společenství v omyl tím, že spoléhají na vykonstruovaná obvinění, že Sýrie s ruskou pomocí porušuje zákaz chemických zbraní," míní generál.

Bílé přilby působící v oblastech kontrolovaných povstalci podle něj měly vzorky chemických látek a za pomoci výbušnin vyrobily krátery, aby vypadaly jako výsledek bombardování. 

Kirillov se na tiskové konferenci vysmíval snímkům masivních kanystrů s plynem, které podle aktivistů byly svrhávány z vrtulníků vládních sil při údajném chemickém útoku na město Dúmá u Damašku 7. dubna. "Je překvapivé, že metrákové zásobníky nepoškodily nádobí a nábytek - nepoškozené zůstalo dokonce i lůžko, na které kanystr spadl, a to naznačuje, že nádoba byla do místnosti vtažena, jak ukazují i stopy na podlaze," řekl.

Tým vyšetřovatelů OPCW nemá pověření, aby určoval viníky. Společný tým OSN a OPCW, který měl tento úkol, byl zrušen poté, co Rusko, blízký spojenec syrské vlády, loni vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN o prodloužení mandátu této mise.

Kirillov dnes také uvedl, že zpráva OPCW z minulého týdne o použití sarinu a chloru u města Latámina a u vsi Chán Šajchún loni v březnu v provincii Hamá se rovněž opírá o podvržené důkazy. Snímky, které údajně prokazují nasazení bomby se sarinem, podle něj zachycují střepiny konvenční munice a vzorky chemických látek byly podle něj podvrženy.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět na prahu jaderné války? Rusko soptí kvůli americkým raketám

24.06.2019 22:16 Aktualizováno Případné rozmístění amerických raket poblíž ruských hranic by mohlo vést ke krizi srovnatelné s…

Ruská armáda je v pohotovosti. Putin dal rozkaz k rozsáhlým manévrům

24.06.2019 15:19 Ruský prezident Vladimir Putin dnes začal prověrku bojové připravenosti Centrálního vojenského…

Bezúhonní příbuzní IS by měli být repatriováni. Děti si už vytrpěly dost,…

24.06.2019 13:44 V Sýrii a Iráku je nyní zadržováno na 55.000 někdejších bojovníků teroristické organizace Islámský…

Bouřlivý výbuch Čechů. Ruský list analyzuje obří demonstraci proti Babišovi

24.06.2019 09:50 Za rekordní označuje nedělní čtvrtmilionovou demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama