Nošení muslimských burkin? V Německu to opět vře, slova ministryně vyvolala velký rozruch

Berlín - Německá ministryně Franziska Giffeyová navrhla povolení nošení muslimské svrchní části oděvu, kterou ženy nosí pro zakrytí těla při plavání. Tato vrstva oděvu by podle ministryně měla být povolená na hodině plavání, aby se muslimské holky mohly lip integrovat do německých škol, umožní se jim totiž zúčastnit plaveckých kurzů.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Muslimky

„Nejdůležitější je blaho dětí, všichni musejí mít možnost chodit na hodiny plavání,“ řekla Giffeyová v nedělí. Ministryně sociálních demokratů uvedla, že je zcela opodstatněné, aby školy nejen umožňovaly nosit takové oblečení, ale aby je mohly studentům půjčit v případě, že ho student bude potřebovat.

V německé společnosti se i dodnes vede diskuze o tom, jestli ženy můžou nosit burkini a další formy oblečení pokrývající celé tělo. Někdo takový oděv nazývá sexistický a argumentuje to tím, že muslimské oblečení nemá místo v německých školách.

S Giffeyovou nesouhlasila například členka konzervativní strany Německa a ministryně zemědělství Julia Klöcknerová. "Takový krok by mohl vyvolat sexistické názory v místě, kde se děti musejí učit opak," řekla Klöcknerová. S političkou souhlasila i ministryně integrace pro Severní Porýní-Vestfálsko Serap Gülerová, která řekla, že nošení burkin může vyvolat špatný signál a nepochopení ze strany dalších dětí. 

Ministryně Giffeyová taky zdůraznila to, že povolení nosit celotělové ženské plavky není symbol rozpadu evropských hodnot -  jedná se se pouze o to, že muslimské holky dostanou možnost se zúčastnit hodin plavání. Plavecké třídy by podle ministryně měly být přístupné pro každého.  

Diskuzi vyvolala situace, kdy střední škola v německém západním městě Herne bezplatně rozdávala burkiny dětem, jejichž rodiče by je jinak vyřadili z plavecké třídy. 

Německé zákony uvádějí, že škola nemusí vydávat dětem žádné speciální oblečení. Školní pokyny zároveň nepředpokládají existenci rozdělených plaveckých tříd pro kluky a holky.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porošenko zažaloval BBC, prý ho urazila

21.09.2018 19:55 Kyjev/Londýn - Ukrajinský prezident Petro Porošenko podal žalobu na BBC za pomluvu. Oznámila to…

Lavrov v Sarajevu podpořil územní celistvost Bosny

21.09.2018 18:55 Sarajevo - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při dnešní návštěvě v Sarajevu podpořil daytonskou…

Sankce USA kvůli zbraním rozlítily Rusko a Čínu: Nezahrávejte si s ohněm

21.09.2018 14:47 Peking/Moskva - Čína dnes vyzvala Spojené státy, aby zrušily sankce uvalené ve čtvrtek na čínskou…

Papež přijal rezignaci dalších biskupů, jsou namočeni v kauze zneužívání

21.09.2018 13:43 Vatikán - Papež František dnes přijal rezignaci dalších dvou chilských biskupů v souvislosti s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama