Profesor rozcupoval americký pohled na Rusko. Jak to je s Putinem?

NÁZOR - Zhruba za týden se americký prezident Donald Trump poprvé oficiálně sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem k dvoustrannému jednání, připomíná ruský politolog Vladislav Inozemcev. Profesor z Moskevské státní Lomonosovovy univerzity v komentáři pro server National Interest poukazuje, že mnoho expertů šéfovi Bílého domu radí, aby zůstal pevným a v žádném případě neuznal, že Putin je přítelem, spojencem či dokonce možným partnerem Spojených států.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).

Hluboce zavádějící teze

Inozemcev si tímto není zdaleka jistý: "Řekl bych, že Putin je státník, který věří, že je jedním z nejmocnějších mužů světa a jen chce, aby se k němu dle toho přistupovalo, debatovalo o globálních problémech a byl slyšen - nikoliv nějakým kolektivním orgánem či mezinárodním shromážděním, ale někým, koho pokládá za rovného." Trump do této šablony dobře zapadá, a proto profesor očekává, že mezi americkým a ruským prezidentem se může rozvinout nejen dialog, nýbrž i jisté přátelství, podobné tomu, které panovalo na začátku tohoto tisíciletí mezi Putinem a někdejším americkým prezidentem George W. Bushem.

Politolog upozorňuje na faktor, který je v USA brán jen málo v potaz: "Pro většinu politiků ve (Washingtonu) DC za poslední čtvrtstoletí existovaly dvě Ruska - jedno z 90. let, které bylo demokratické, tržně orientované a Západu přátelské, a druhé po roce 2000, které se stalo autoritářským a imperialistickým." Podobně američtí politici věří, že existují dvě skupiny ruských oligarchů, poukazuje odborník. Dodává, že má jít o ty, kteří vyrostli v dobách "volného trhu", a ty, které si vybral a živí Putin.

Danou tezi považuje politolog za hluboce zavádějící a mrzačící jakýkoliv realistický přístup k současnému Rusku. Vysvětluje, že existují ti oligarchové, kteří jsou členové Putinova blízkého okolí - například bratři Rotenbergové, bratři Kovalčukové, Igor Sečin, Alexej Miller, Ališer Umanov či Viktor Vekselberg - a ti, kteří se etablovali před Putinovým nástupem a měli vazby na jeho předchůdce Borise Jelicina - například Roman Abramovič, Petr Aven, Michail Fridman nebo Anatolij Čubajs.

Mnozí věří, že lze tyto osoby poštvat proti sobě, a tím rozpoutat "smrtící boj" uvnitř ruské elity, uvádí Inozemcev. Připomíná však, že i Putin přezdívá 90. letům "odvážná doba", během níž se ostatně stal politikem, přičemž se zdá, že ti "nejliberálnější" oligarchové přímo stáli za jeho největšími kariérními postupy a později z nich značně těžili.

Existuje pouze jedno Rusko

Příkladem je podle experta Petr Aven, jeden z hlavních akcionářů ruského konglomerátu Alfa Group, který se nedávno obrátil na Washington s tím, že jeho společnost by neměla být na sankčním seznamu. "Aven byl tím, kdo čistil Putinovy počáteční obchodní dohody, když byl druhý jmenovaný guvernérem Petrohradu, čímž mu umožnil vyvážet ropu, dřevo, hliník a další komodity výměnou za jídlo, kterého se městu nikdy nedostávalo," poukazuje politolog. Doplňuje, že během celé Putinovy vlády spravuje Alfa Bank účty řady státních podniků a silně financuje ruský zbrojní průmysl i vývoz ruských jaderných technologií.     

Dlouhé roky byla klíčová obchodní divize Alfa Group řízena zetěm současného ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a nyní zaměstnává Mášu Faasenovou, Putinovu nejstarší dceru, konstatuje Inozemcev. Alfa Group přitom neobviňuje z porušování zákona - soudí, že hraje pouze chytrou hru, je blízko ruského vůdce a prezentuje se jako archetyp civilizované obchodní společnosti, přičemž další podobné entity v Rusku jsou podobné a rády by šly v jejích stopách.

"Abych to shrnul, řekl bych, že až se Trump a jeho spolupracovníci setkají s ruským vůdcem, neměli by se utěšovat pohádkou o existenci dvou Rusek," pokračuje politolog. Deklaruje, že ve skutečnosti existuje jediné Rusko, Putinovo Rusko, kde jsou obchodní aktivity a veřejné služby dlouhodobě provázané.

Pokud někdo doufá, že existují lidé z Jelcinovy éry, kteří stojí stranou současného režimu, měl by si uvědomit, že jen před pár dny Kreml přiznal, že již osmnáct let je Putinovým oficiálním poradcem Valentin Jumašev, Jelcinův zeť a někdejší personální šéf, poukazuje Inozemcev. Americkým politikům by proto doporučil, aby nesázeli na nějaký vnitřní nesoulad v rámci ruské elity, ale mluvili s Putinem jako s vůdcem, který zcela konsolidoval svou moc a který bude Rusko řídit ještě dlouho poté, co Bílý dům opustí jeho stávající osazenstvo.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama