Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem profesor Nikolas Gvosdev soudil, že pravděpodobným výsledkem nebude normalizace americko-ruských vztahů, jelikož ta nemůže nastat, dokud budou oba prezidenti zastávat své úřady. Nyní, po schůzce v Helsinkách, expert na mezinárodní vztahy, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College, v komentáři pro server National Interest tvrdí, že nemá jediný důvod své závěry měnit.

Vladimír Putin a Donald Trump

Dramatický posun se nekoná

Smysluplnému posunu podle profesora brání sisyfovský balvan amerických prezidentských voleb z roku 2016. "Trump i Putin jsou uvězněni ve výkladu toho, co se stalo, či nestalo, což zabraňuje tomu, aby byl tento problém řešen a toto drží veškerý zbytek bilaterální agendy v zajetí," vysvětluje odborník. Nepovažuje za překvapivé, že téměř všechny reakce amerických politiků a médií na schůzku v Helsinkách se točí okolo pokračujícího ruského popírání zásahů do voleb a zjevné ochotě Trumpa akceptovat tyto proklamace.

Relativně smířlivá stanoviska o zintenzivněném dialogu v četných strategických problémech, kterým obě země čelí, nepředstavují podstatnou, obsažnou agendu pro americko-ruské vztahy a Trump nedisponuje dostatečným politickým kapitálem, aby dokázal realizovat nějaký dramatický posun, konstatuje Gvosdev. Dodává, že po Helsinkách by o tom Kreml neměl pochybovat.

"Pokud bychom však odsunuli stranou otázku zásahů do voleb, učinil Trump nějaké velké ústupky Rusku, alespoň takové, které by ospravedlnily obviňování z velezrady, která jsou předhazována?" ptá se expert. Předně zdůrazňuje, že USA nezměnily svůj postoj ke Krymu, který nadále považují za součást Ukrajiny a odmítají uznat legálnost jeho anexe Ruskou federací, stejně jako Washington v reakci na schůzku v Helsinkách nepřestal poskytovat Ukrajině zbraně ani cvičit její vojáky.

Podobně pochmurný byl výhled během posledního summitu NATO, avšak ve výsledku Spojené státy zůstávají odhodlány posilovat své vojenské pozice v Evropě a pokračovat v navyšování své vojenské přítomnosti v Polsku a Pobaltí s cílem přesvědčivě odradit Rusko od vměšování se do těchto zemí, poukazuje profesor. Konstatuje, že USA se z Evropy nestahují a Trump se rovněž nezúčastnil nějaké "druhé jaltské konference", která by uznala ruskou sféru vlivu ve východní Evropě.

Vztahy zůstanou u ledu

Na společné tiskové konferenci dal Trump jasně najevo, že očekává vstup amerických energetických producentů na evropský trh, kde se přímo utkají s těmi ruskými o zákazníky, připomíná Gvosdev.  Připouští, že háček tkví pochopitelně v detailech a klíčovou otázkou zůstává, zda americká vláda plánuje pobídky či dotace, kterými by překlenula rozdíl mezi cenou, za níž američtí producenti hodlají prodávat energii evropským zemím, a sumou, kterou jsou tyto státy ochotné zaplatit s ohledem na levnější ruskou alternativu.   

"Je zde ale také jasné prohlášení o záměru, kterým je taková politika americké vlády, že americké energetické firmy by měly hrát větší roli v naplňování evropských energetických požadavků," pokračuje expert. Vysvětluje, že tato konkurence má omezit jak ruský vliv, tak ruské příjmy.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve skutečnosti vydal prohlášení, že Rusko musí zůstat "ostražité", což naznačuje, že Moskva nemá iluze o tom, že se obecný kurz americké politiky nemění, bez ohledu na osobní chemii mezi Putinem a Trumpem, konstatuje Gvosdev.

Trump se vrací domů za ohromné kritiky, že Putinovi tvrdě nevytkl ruské snahy ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016, ale obnova a udržování rusko-amerického dialogu má podle profesora přesto smysl.   

Odborník si závěrem klade otázku, zda schůzka v Helsinkách poskytla dostatečnou vrcholnou záštitu, aby níže postavení představitelé Ruska a USA mohli vést dialog a diskuzi."Můj úvodní dojem je, že neposkytla - a že americko-ruské vztahy zůstanou v dohledné budoucnosti zmrzlé," odpovídá Gvosdev.   

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 10:26 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 14:25 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Nobelovu cenu za lékařství dostal švédský biolog Svante Pääbo

03.10.2022 13:36 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku…

Kreml čekají konzultace ohledně hranic anektovaných ukrajinských oblastí

03.10.2022 12:46 Moskva bude konzultovat s obyvateli Chersonské a Záporožské oblasti stanovení hranic těchto…

Ukrajinská armáda hlásí osvobození vesnice Torske nedaleko strategického…

03.10.2022 08:42 Ruská armáda v noci na dnešek podle Ukrajinců podnikla raketové útoky na město Záporoží. Údaje o…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Trojice zemí koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Související:

Právě se děje

reklama