Putin překonal Trumpa i limuzínou, je delší než americká "Bestie"

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin zastínil svůj americký protějšek na summitu v Helsinkách i novou limuzínou. Je o více než metr delší než opancéřovaný cadillac, který používá Donald Trump a kterému se přezdívá The Beast (bestie).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

V Helsinkách ruský prezident vůbec poprvé v zahraničí předvedl svůj nový reprezentační vůz Aurus Senat, který má být výkladní skříní luxusní a stoprocentně ruské automobilové značky, upozornila dnes na svém webu francouzská stanice BFMTV.

Summit podle ní tak trochu připomínal autosalon, když se vedle Bestie postavil Putinův vůz. "Více než vozidlem aparátčíků chce tato limuzína, dlouhá 6,62 metru, být i průmyslovou a politickou zbraní," poznamenal server. 

zdroj: YouTube

Ruský prezident podle expertů projevil přání přesedlat z mercedesů nejvyšší třídy do ruského vozu v roce 2012. Problém však představovala skutečnost, že továrny, které dodávaly limuzíny sovětským vůdcům, skončily spolu se Sovětským svazem. A tak se muselo začít na zelené louce, aby se mohla naplnit tužba nejen prezidenta Putina, ale i dalších funkcionářů a oligarchů. Vývoje se chopil výzkumný ústav NAMI a výsledkem projektu Kortež má být ucelená řada vozidel, která má kromě reprezentační limuzíny Aurus Senat zahrnovat i sedan, terénní vozidlo s pohonem všech čtyř kol Komendant a mikrobus Arsenal.

Vývoj podle neoficiálních informací přišel na 12,5 miliardy rublů (4,4 miliardy Kč). Cílem je od roku 2020 prodávat 5000 vozů, které budou konkurovat věhlasným značkám, jako je Rolls-Royce či Bentley, ale za příznivější cenu. Limuzína má vyjít v přepočtu na 3,5 milionu Kč, ostatní vozy z této řady od dvou milionů do 2,6 milionu Kč. Jakkoli většina dílů má být ruských, při vývoji motorů se výzkumný ústav NAMI neobešel bez spolupráce s experty automobilky Porsche. Výsledkem je tak osmiválec o výkonu 600 koní. Podle ruských médií existuje nabídka na dvanáctiválec s 850 koňmi.

Putinova limuzína Aurus Senat dosahuje délky 6,62 metru, zatímco The Beast 5,5 metru. A to je prý ruský model lehčí: váží 6,5 tuny proti osmi tunám americké limuzíny. O tloušťce pancéřování a dalších bezpečnostních či luxusních doplňcích se ale moc neví. Pozoruhodná je i zvýšená světlá výška podvozku 20 centimetrů nad zemí. Na projektu spolupracovali také experti na pohon všech čtyř kol skupiny Sollers, takže prezidentská limuzína disponuje touto vymožeností.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obavy ze špionáže? Čínská firma Huawei je ochotna ukázat zařízení pro…

22.01.2019 19:27 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei je připraven umožnit zahraničním představitelům…

Julija Tymošenková: Duch minulosti, nebo naděje? Spasí návrat "plynové…

22.01.2019 19:00 Kongres strany Otčina (Baťkivščyna) oznámil dnes v Kyjevě svého kandidáta do prezidentských voleb.…

V dole na severu Kosova vypadl proud, pod zemí uvízlo sto horníků

22.01.2019 18:21 Aktualizováno V rudném dole na severu Kosova dnes uvázla asi 700 metrů pod zemí stovka horníků. Ven nemohli…

Rusko-japonská mírová smlouva? Putin jednal s Abem, není příliš…

22.01.2019 17:41 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe se dnes v Moskvě shodli na nutnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama