Svět prohrává boj s AIDS. Ročně se nakazí miliony lidí, OSN varuje před pohromou

Ženeva - Dosažení cílů, které si Organizace spojených národů stanovila v boji proti syndromu získaného selhání imunity (AIDS), je v ohrožení.

lékaři
doporučujeme

V padesátce zemí světa podle ředitele agentury OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) Michela Sidibého počet nově nakažených v současnosti stoupá. Loni se virem HIV nakazilo 1,8 milionu osob, na následky onemocnění AIDS zemřelo na světě 940.000 lidí.

"Bijeme na poplach," řekl dnes při představování aktuální zprávy UNAIDS Sidibé. OSN si před časem stanovila cíl, aby do roku 2020 90 procent všech nakažených virem HIV znalo svou diagnózu, aby se 90 procentům z nich dostalo léčby a opět u 90 procent potlačeno množení viru natolik, aby nebyl prokazatelný. Dosažení tohoto plánu známého pod zkratkou 90-90-90 je nyní podle Sidibého v ohrožení.

Loni svou diagnózu podle něj znalo 75 procent nakažených, 79 procent z nich dostávalo léky a u 81 procent pacientů se podařilo snížit koncentraci viru HIV v krvi pod prokazatelnou hranici.

"Počet lidí, kteří zemřeli na následky onemocnění AIDS, je v současnosti na nejnižším stavu v tomto století," uvedl ředitel UNAIDS. Radost z klesajícího počtu úmrtí podle něj ale kalí skutečnost, že se plnění cílů v boji proti AIDS začíná zadrhávat. "Neexistují žádné přísliby další finanční pomoci. Máme akutní nedostatek personálu ve zdravotnictví a přetrvává diskriminace a stigmatizace (nemocných)," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama