Ruská Duma začala projednávat důchodovou reformu, mezi lidmi to vře

Moskva - Ruská Státní Duma začala projednávat penzijní reformu. Důchodový věk mužů odkládá o pět, u žen dokonce o osm let, v obou případech na hranici 65 let. Prodloužení aktivního pracovního věku Rusů vyvolalo v zemi protesty a poprvé po dlouhé době snížilo popularitu kremelského šéfa Vladimira Putina.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ruská měna, rubl
doporučujeme

Důchodovou reformu má země podstoupit poprvé od meziválečného období. Zatímco vláda svůj návrh proti výhradám opozice a odborů energicky hájí, Kreml je zatím zdrženlivý. Putin, který před lety sám zvýšení věku pro odchod do penze vyloučil, se k návrhu prakticky nevyslovil.

Reformu dnes obhajoval místopředseda parlamentní frakce vládní strany Jednotné Rusko Andrej Isajev. Zvýšení důchodového věku je podle něj jediným způsobem, jak penzijní systém zachovat při životě a uchránit ho před krachem. 

Protesty proti chystaným změnám se objevily už letos na jaře hned po jejich oznámení, ale během světového fotbalového šampionátu v Rusku, tedy od poloviny června do poloviny července, byly ve velkých městech demonstrace zakázány. V těchto dnech ale do ulic znovu vyrazili demonstranti, aby proti reformě protestovali.

V Petrohradě ve středu večer policie zadržela dvacet lidí při protestním průvodu, kterého se zúčastnilo asi 400 osob. Mezi zadrženými byl podle serveru Mediazona i biskup apoštolské pravoslavné církve Grigorij Michnov-Vojtěnko. 

Skupina demonstrantů se dnes sešla i před parlamentní budovou v Moskvě. Byli mezi nimi šéf moskevské odbočky liberálního hnutí Jabloko Sergej Mitrochin, předseda ultraradikální levicové strany Komunisté Ruska Maxim Surajkin nebo koordinátor hnutí Levá fronta Sergej Udalcov.

Ruská opoziční média napsala, že na první parlamentní projednávání důchodové reformy se dnes nedostavil poslanec Sergej Železňak. Vlivný člen vedení Jednotného Ruska prý s reformou nesouhlasí a odmítá pro ni hlasovat. 

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k…

15.10.2019 23:01 Aktualizováno NÁZOR - Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální…

Kosovo vyšetřuje "otrávené" volební lístky ze Srbska. Kauza může skončit…

15.10.2019 11:00 Kosovský prezident Hasim Thaçi nařídil vyšetřování případu volebních lístků pocházejících ze Srbska…

Ruská policie opět vtrhla do kanceláří Navalného. Politická pomsta Kremlu?

15.10.2019 09:51 Ruská policie dnes ráno provedla další razie ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka…

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama