Putin vyzval k jednání o prodloužení smlouvy START. Jak hodnotí summit s Trumpem?

Moskva - Helsinský summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem byl podle šéfa Kremlu Vladimira Putina "vcelku úspěšný", i když se v USA určité síly snaží snižovat jeho výsledky. Putin dnes vyzval k okamžitému zahájení rozhovorů o prodloužení platnosti rusko-americké smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START).

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

"Mocní protivníci obnovení rusko-amerických styků se snaží prodat občanům svá protiruská stanoviska, s tím je třeba počítat," řekl dnes Putin v Moskvě na shromáždění ruských diplomatů. Dodal ale, že summit přinesl "užitečné dohody".

Navzdory všem rozdílům v názorech se podle Putina oba prezidenti shodovali v tom, že "rusko-americké vztahy jsou v krajně neuspokojivém stavu, v mnoha ohledech dokonce horší než v době studené války".

"Bylo by samozřejmě naivní předpokládat, že problémy hromadící se dlouhá léta budou vyřešeny během několika hodin. Nikdo s tím ani nepočítal. Přesto se domnívám, že cesta k pozitivním změnám byla nastoupena," prohlásil Putin ve svém prvním veřejném komentáři k helsinskému summitu.

Ve Spojených státech podle ruského prezidenta existují skupiny, které své "skupinové, úzce stranické zájmy stavějí nad zájmy celostátní". Tito lidé jsou podle Putina mocní, protože dokážou prodat milionům občanů "nejrůznější historky vzpírající se normální logice".

Smlouva START by se mohla prodloužit

Smlouvy START 1 a START 2, které výrazně omezovaly stavy mezikontinentálních balistických raket, uzavřely obě jaderné mocnosti počátkem 90. let. V dubnu 2010 podepsaly Rusko a USA v Praze dohodu o dalším omezení o 50 procent. Každá ze zemí má mít nanejvýš 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných na maximálně 700 odpalovacích zařízeních. Ve Spojených státech pražskou smlouvu označují jako Nový START, v Rusku jako START 3.

"V roce 2021 končí smlouva START 3. Nebude-li dnes, právě teď, zahájena práce na jejím prodloužení, pak za půldruhého roku smlouva prostě skončí, nebude existovat," upozornil dnes Putin.

Podle informací ruských i amerických médií byl osud strategické výzbroje jedním z hlavních témat rozhovoru Putina s Trumpem při jejich setkání v Helsinkách. Putin po summitu americké televizi Fox News řekl, že Rusko je ochotno platnost smlouvy prodloužit, nejdříve ale chce vyjasnit některé sporné otázky. Moskva už několikrát dala najevo, že Washington podmínky smlouvy START 3 podle ní neplní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama