Soud zamítl odvolání členů skupiny Pussy Riot, za protest při fotbale si mají odsedět 15 dní

Moskva - Čtyři členové protestní skupiny Pussy Riot neuspěli se svým odvoláním kvůli narušení průběhu finále světového fotbalového šampionátu v Moskvě. Moskevská soud jejich stížnost zamítl.

Pussy Riot
doporučujeme

Tři ženy a jednoho muže před týdnem soud poslal na 15 dní do vězení za výtržnictví. Provinili se tím, že vtrhli 15. července na hřiště v moskevských Lužnikách ve druhé polovině utkání mezi Francií a Chorvatskem.

Z míst kolem francouzské branky běželi asi 50 metrů každý jiným směrem, než se je pořadatelům podařilo dopadnout; čtvrtý člověk byl zadržen hned v úvodu celé akce. Hra musela být kvůli jejich výstupu na krátkou chvíli přerušena. 

Podle webu skupiny Pussy Riot akce nazvaná "Policista vstupuje do hry" byla věnována 11. výročí smrti básníka, malíře a sochaře Dmitrije Prigova (1940-2007), který patřil v sovětské éře k vůdčím postavám ruského undergroundu. Akcí chtěli její účastníci také upozornit na problém politických vězňů v Rusku a porušování svobody slova a shromažďování.

Obhájci u soudu argumentovali právem odsouzených na svobodu projevu, ale soudce jejich námitky odmítl. Čtveřice ještě dostala pokutu za neoprávněné nošení policejních uniforem, v nichž na hrací plochu vběhla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Policie se v Bělehradě opět střetla s demonstranty. Vučiči, odstup!…

09.07.2020 16:10 Aktualizováno Srbská policie v noci na dnešek opět zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se…

Putin se podle mluvčího nehodlá vměšovat do případu Safronov

09.07.2020 16:04 Aktualizováno Ruský prezident a vedení země se nemohou zabývat vyšetřováním případu zadrženého poradce šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy