Ukrajinská armáda si chce podřídit radikály v Donbasu

Kyjev - Velitel ukrajinské protipovstalecké operace v Donbasu Serhij Najev se dnes v Kramatorsku na východě Ukrajiny setkal se šéfem radikálních dobrovolnických sborů, bývalým vůdcem ultraradikálního Pravého sektoru Dmytrem Jarošem.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Oznámil to ukrajinský tisk. Jejich diskuse se podle oficiální zprávy týkala zapojení dobrovolnických sborů do operací proti proruským povstalcům.

V Donbasu se před čtyřmi lety velká část ruskojazyčného obyvatelstva postavila proti ukrajinské státní správě. Ozbrojení radikálové postupně obsadili velké regiony Doněcké a Luhanské oblasti, údajně se silnou podporou ruské armády. Navzdory mezinárodnímu úsilí se klid zbraní na východě Ukrajiny dojednat nepodařilo, konflikt si vyžádal přes 10.000 lidských životů.

Proti vzbouřencům podporovaným Moskvou v Donbasu bojuje pestrá směsice ozbrojenců, kromě pravidelných armádních jednotek, národní gardy a vojsk ministerstva vnitra je to i několik dobrovolnických sborů, často s problematickým politickým programem. Část z nich údajně financují ukrajinští oligarchové, část je napojena na ultrapravicové, krajně nacionalistické a polofašistické struktury.

Většina byla legalizována a podřídila se údajně armádnímu velení, některé ale dál vystupují autonomně. List Ukrajinska pravda nedávno napsal, že do armádních jednotek přešlo jen 33 ukrajinských radikálů.

K největším sborům radikální domobrany patří takzvaná Ukrajinská dobrovolnická armáda (UDA), kterou řídí Jaroš. Bývalý šéf Pravého sektoru je teď poslancem ukrajinského parlamentu, jeho jméno se v průzkumech před volbami v roce 2019 objevuje i mezi kandidáty na prezidentský úřad. Další vojenskou skupinou nekontrolovanou Kyjevem je Dobrovolnický ukrajinský sbor Pravého sektoru (DUK PS). Jaroš se v roce 2015 s Pravým sektorem rozešel, do parlamentu prošel jako nezávislý.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin přijede do Francie na oslavy konce první světové války

16.10.2018 19:29 Vladimir Putin příští měsíc přijede do Francie na oslavy 100. výročí konce války. Oznámil to dnes…

Na Ukrajině při manévrech NATO havarovala stíhačka Su-27, oba piloti…

16.10.2018 18:59 Aktualizováno Při společných manévrech ukrajinských vzdušných sil a letectva několika států NATO se dnes…

Arménský premiér Pašinjan rezignoval, země míří k předčasným volbám

16.10.2018 18:58 Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes v přímém televizním přenosu rezignoval, aby otevřel cestu k…

Sencov prý skončil na JIP, Rusko to popírá

16.10.2018 17:41 Ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov vězněný v Rusku má v důsledku hladovky nezvratně poškozené…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama