Drakonické, běsní Rusko kvůli novým sankcím USA. Rubl padá

Moskva/Washington - USA v souvislosti s otravou dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury uvalily na Rusko nové sankce. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu je označilo za drakonické. Později přišel s ostrou kritikou i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ilustrační foto

USA zavádějí "drakonické sankce" pod vymyšlenou záminkou a bez jakéhokoliv objasnění, faktů či důkazů, uvedla ambasáda podle agentury RIA Novosti. 

Americká strana podle velvyslanectví odmítla odpovědět na upřesňující otázky. "Řekli nám, že Spojené státy mají dost informací, aby učinily závěr o tom, že je Rusko vinné," uvedli ruští diplomaté.

Spojené státy podle středečního vyjádření ministerstva zahraničí dospěly k závěru, že nervově paralytický jed novičok proti Skripalovým použilo Rusko. Nové sankce vstoupí v platnost 22. srpna nebo blízko tomuto datu. Británie rozhodnutí amerického spojence uvítala.

"Považujeme za naprosto nepřijatelnou souvislost mezi případem Salisbury a novými restrikcemi, které stejně jako dřívější sankce považujeme za nezákonné a odporující mezinárodnímu právu," zdůraznil dnes Peskov podle agentury TASS. 

"Za hranou" je podle Kremlu také snaha amerických zákonodárců označit Rusko za "sponzora terorismu". Terorismus podle něj ve skutečnosti podporují ti, kdo stojí za "teroristy" v Sýrii, tedy povstalci proti režimu prezidenta Bašára Asada, spojence Moskvy v Damašku.

Ruský prezident podle mluvčího nejednou předvedl, že je naladěn konstruktivně, je připraven hledat řešení složitých situací a projednávat i nejkomplikovanější otázky. "Litujeme, že v tomto směru nenacházíme vzájemnost u našich protějšků ve Spojených státech," řekl Peskov. "Teď se dá od Washingtonu čekat cokoliv, je naprosto nepředvídatelný," odvětil na dotaz ohledně možnosti, že ruské společnosti Aeroflot zakážou létat do USA. Peskov se zdržel vyjádření ohledně možné odvety za nové sankce. 

Televize NBC oznámila, že sankce mají mít dvě fáze. Ta první, která má vstoupit v platnost v srpnu, se bude týkat obchodní výměny a finančních transakcí. Bude ale mít jen omezený dopad, protože se bude překrývat s jinými sankcemi, vyhlášenými už proti Rusku dříve.

Druhá fáze má následovat po třech měsících, pokud Rusko neposkytne záruky, že napříště chemické nebo biologické zbraně nepoužije a vysloví souhlas s inspekcí OSN. Tyto sankce už by měly na Rusko vážnější dopady. Snížila by se úroveň diplomatických styků, zakázalo by se ruským aerolinkám Aeroflot provozovat lety do USA a prakticky by se zastavila veškerá obchodní výměna.

Ruský rubl dnes pokračuje v poklesu na nové dvouleté minimum vůči dolaru. Dopoledne si dolar připisoval 1,5 procenta a prodával se zhruba za 66,60 rublu. Ve středu rubl proti dolaru klesl asi o tři procenta. Euro k rublu přidává zhruba 0,7 procenta na 76,68 rublu, během dopoledne ale vystoupilo až na 77,33 rublu, uvedla agentura Reuters.

Ruský akciový index RTS, jehož hodnota se vyjadřuje v dolarech, dopoledne ztrácel asi 3,6 procenta na 1075 bodů. Hlavní index MOEX, který je denominován v rublech a který upřednostňují domácí investoři, odepisoval zhruba 1,4 procenta na 99 bodů. Například akcie letecké společnosti Aeroflot se propadly nejníže za dva roky. 

Analytik Alexej Antonov ze společnosti Alor Broker se domnívá, že středeční pokles rublu byl anomální a příliš výrazný, podle něj neexistují důvody pro takový propad. Zpráva o sankcích se prý stala jen záminkou k prodeji rublů. Nicméně výhled rublu podle něj kvůli stagnaci ekonomiky není zrovna příznivý.

Rusko své imperiální ambice nikdy neopustí, kritizuje politolog

29.07.2021 00:01 NÁZOR - Zájmy obklopující Rusko rozdělují západní svět, domnívá se politolog Šarūnas Liekis z…

Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, varoval britský ministr…

28.07.2021 18:35 Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve…

Zástupci Ruska a USA se v Ženevě podle Američanů dohodli na další schůzce

28.07.2021 17:31 Aktualizováno Za zavřenými se dnes v Ženevě sešli zástupci Spojených států a Ruska ke konzultacím o strategické…

Norsko opět odložilo plánované zrušení téměř všech koronavirových omezení

28.07.2021 15:29 Norská vláda dnes oznámila, že kvůli vysokému výskytu varianty delta znovu odsouvá plánované…

Kdo umírá na covid a o kolik let života přicházejí oběti? Statistici mají…

27.07.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR - Britský premiér Boris Johnson měl loni 15. října odeslat zprávu přes aplikaci WhatsApp,…

Ruský soud poslal za mříže "vzbouřence" proti protinákazovým restrikcím

27.07.2021 08:00 Soud v Rostovu na Donu na jihu Ruska v pondělí odsoudil k nepodmíněným trestům pět obyvatel…

Hospitalizace v Británii jsou na čtyřměsíčním maximu

26.07.2021 19:08 Nová vlna epidemie covidu-19 v Británii se zdá být na ústupu. Po dvou měsících stoupajících…

Marketingový trik? Na novém ruském letounu něco nesedí, tvrdí vojenský…

26.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní…

Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

25.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian…

Britský ministr Javid se omluvil za výzvu, aby se lidé přestali před virem…

25.07.2021 21:30 Aktualizováno Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se dnes omluvil za volbu slov v twitterovém příspěvku, v…

Související:

Právě se děje