Přituhuje kvůli novým sankcím USA. Rusko spřádá odvetné plány

Moskva/Washington - Nové protiruské sankce, které chystá Washington, ve čtvrtek ostře kritizoval mluvčí prezidenta Vladimira Putina, dnes se přidal i ruský premiér Dmitrij Medveděv. Jakékoli sankce USA, které se dotknou ruských bankovních operací nebo devizového obchodu, bude podle něj Rusko považovat za vyhlášení obchodní války.

Přidejte svůj názor 121 komentářů

Dmitrij Medveděv

Moskva na americké sankce podle Medveděva odpoví politicky i ekonomicky nebo dalšími prostředky, bude-li to nutné. "Naši američtí přátelé by o tom neměli pochybovat," dodal ruský premiér během cesty na Kamčatku. 

O nových amerických krocích dnes za účasti prezidenta Vladimira Putina jednala ruská bezpečnostní rada. Účastníci schůzky se shodli, že z hlediska mezinárodního práva jsou opatření Washingtonu nelegitimní, uvedl bez dalších podrobností kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Ministerstvo zahraničí USA ve středu oznámilo, že Washington chystá nové sankce vůči Rusku. Spojené státy jsou přesvědčené, že Moskva stojí za útokem novičokem proti ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji v Británii. Sankce mají vstoupit v platnost 22. srpna nebo blízko tomuto datu.

USA dle serveru BBC zakážou dovoz citlivých elektronických komponentů a dalších technologií do Ruska. Týkat se to může i technologií využívaných pro výrobu vojenské techniky. Sankce by měly být rozděleny do dvou fází, druhá má následovat po třech měsících, pokud Rusko neposkytne záruky, že napříště chemické nebo biologické zbraně nepoužije a vysloví souhlas s inspekcí OSN. Podle médií mohou USA v druhé vlně zakázat lety do Spojených států ruské letecké společnosti Aeroflot nebo dále omezit vzájemné diplomatické vztahy.

Mluvčí Peskov ve čtvrtek uvedl, že vyhlášení dalších sankcí proti Rusku se rozchází s konstruktivním ovzduším červencové schůzky prezidenta Putina s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem v Helsinkách. Zároveň dodal, že na protiopatření je zatím brzy. Podle ruského ministerstva zahraničí ale Moskva už na podobě protiopatření pracuje.

Jen o pár hodin později ovšem mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová oznámila, že na protiopatřeních Rusko začíná pracovat.

Putin oznámení Washingtonu zatím nekomentoval - podobně jako v minulosti, kdy byly vyhlášeny protiruské sankce, napsal list Financial Times s tím, že o jakémkoli protiopatření rozhodne právě Putin. Moskva se i v minulosti uchylovala k ostré rétorice premiéra Medveděva, kdy chtěla vyjádřit nespokojenost, aniž by podnikla nějaké konkrétní kroky, poznamenal deník.

Vstupte do diskuze (121)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obavy ze špionáže? Čínská firma Huawei je ochotna ukázat zařízení pro…

22.01.2019 19:27 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei je připraven umožnit zahraničním představitelům…

Julija Tymošenková: Duch minulosti, nebo naděje? Spasí návrat "plynové…

22.01.2019 19:00 Kongres strany Otčina (Baťkivščyna) oznámil dnes v Kyjevě svého kandidáta do prezidentských voleb.…

V dole na severu Kosova vypadl proud, pod zemí uvízlo sto horníků

22.01.2019 18:21 Aktualizováno V rudném dole na severu Kosova dnes uvázla asi 700 metrů pod zemí stovka horníků. Ven nemohli…

Rusko-japonská mírová smlouva? Putin jednal s Abem, není příliš…

22.01.2019 17:41 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe se dnes v Moskvě shodli na nutnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama