Rusové tvrdě zaplatí? Socioložka nešetří kritikou Kremlu

NÁZOR - Zákon o zvýšení věku pro odchod do důchodu pocítí především nejzranitelnější složky ruské společnosti, varuje socioložka Ella Panejachová. Docentka působící na Vyšší ekonomické škole v Petrohradu v komentáři pro server Moscow Times tvrdí, že mnoho Rusů bude muset letos v létě přehodnotit své životní plány.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Moskva, Kreml

Kořeny problémů řešeny nebudou

Neplatí to pouze o ženách v sociálně zranitelném věku 53-54 let a o 5 let starších mužích, kteří nyní musí čekat dvakrát tak dlouho, než odejdou do penze, v důsledku čehož se jejich plány na nadcházející roky v podstatě zhroutily, uvádí expertka. Podotýká, že v ohrožení se ocitají také ženy před padesátkou, které nyní musejí na odchod do důchodu čekat další 6-8 let.

Reforma postihne také zaměstnavatele s pracovníky v důchodovém věku a mladší uchazeče o práci, kteří doufali, že nahradí jejich pozice, poukazuje socioložka. Dodává, že zasaženi budou též mladé páry, kteří plánovali děti v očekávání, že jejich rodiče brzy odejdou do důchodu a pomohou s výchovou svých vnoučat.      

Stejně tak mnozí ekonomicky aktivní Rusové budou stát před neřešitelnou volbou, zda se postarají o rodinné příslušníky trpící akutními zdravotními problémy a v důsledku toho přijdou o nárok na důchod, případně dosáhnou na jeho směšný výměr, konstatuje Panejachová. Uvádí, že každý slyšel o ženách z tzv. "sendvičové generace", které se starají o své stárnoucí rodiče i vnoučata, v důsledku čehož - nikoliv kvůli údajné diskriminaci mužů - ruské ženy nadále odcházejí do důchodu dříve.

"Navíc, nikdo neplánuje zabývat se kořeny tohoto problému a odstranit rozsáhlé byrokratické překážky pro zakládání soukromých školek a pečovatelských domů, poskytnout slušné podmínky ve státem provozovaných pečovatelských zařízeních či zmírnit oficiální propagandu podporující patriarchální hodnoty," píše akademička. Dodává, že lékaři, učitelé a několik další skupin, které již nyní pobírají důchody, bude nadále požívat jistých výjimek, ale až poté, co dosáhnou nového věku pro odchod do penze.

Zároveň neexistuje žádný plán pro řešení podmínek, které primárně vedou k potřebě takových benefitů, zdůrazňuje Panejachová. Vysvětluje, že i v 21. století ruský stát nadále vytváří enormní počet pracovních míst s tak špatnými podmínkami, nízkými platy a vysokou mírou stresu, že mnoho lidí nedokáže tyto posty fyzicky zastávat poté, co dosáhnou 50 let věku.

Důsledek tristního vládnutí

Na zákon podle odbornice doplatí především nejzranitelnější příslušníci ruské společnosti. "Zaplatí za skutečnost, že během let ruského boomu, kdy země měla dostatek finančních i intelektuálních zdrojů k zavedení relativně bezbolestných reforem, úřady váhaly," pokračuje socioložka. Připomíná, že nakonec se šlo mnohem primitivnější cestou, kterou ekonom Jevgenij Gontmacher trefně označil za "prosté aritmetické akce".

Rusové tak zaplatí za tristní stav vládnutí ve své zemi, které není schopno implementovat reformy, které jsou sice o něco složitější, ale pro nejzranitelnější složky společnosti by byly mnohem méně bolestivé, deklaruje docentka.

Za překvapení označuje expertka fakt, že ruská vláda nemá žádný plán na revizi systému, který umožňuje velkému množství zdravých mužů odejít ve věku 45 let z armády a bezpečnostních složek a následně ihned pobírat penzi ze stejné složky federálního rozpočtu jako ostatní Rusové.

"Jde o důsledek mimořádně nízké kvality veřejné správy v Rusku," nebere si servítky Panejachová. Konstatuje, že čím méně dokážou úřady přijímat promyšlená rozhodnutí, tím více musí razit politiku, která neodpovídá potřebám obyvatelstva a v rámci které získávají stále více na významu silové resorty.

Vstupte do diskuze (76)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neviditelná raketa, která udeří kdekoliv na světě. Rusko vyvinulo děsivou…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Rusko úspěšně zakončilo zkoušky jaderného pohonu pro střelu s plochou dráhou letu Burevestnik …

V Srbsku i Černé Hoře dnes demonstrovali proti prezidentům

16.02.2019 22:26 Také dnes se konala demonstrace v srbské metropoli Bělehradu, kde od počátku prosince vycházejí…

Policie zasahovala v albánské Tiraně proti protivládním demonstrantům

16.02.2019 18:39 Policie v Tiraně dnes použila slzný plyn proti účastníkům protivládní demonstrace poté, co se…

V Petrohradu se zřítila budova univerzity

16.02.2019 17:50 Aktualizováno Při dnešním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama