Kreml si našel výmluvu? Sencova z vězení nepustí, odmítl i prosbu jeho matky

Moskva - Matka vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova marně žádá Kreml o milost pro svého syna. Kancelář prezidenta Vladimira Putina ji podle agentury Interfax zamítla. Ve vězení Labytnangi na severu Sibiře drží Sencov od poloviny května hladovku a jeho stav je vážný.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Oleg Sencov
doporučujeme

Sencova v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud ke 20 letům vězení za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na Krymu podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná. 

Kreml odmítnutí milosti zdůvodnil tím, že ji musí Sencov sepsat sám. Podle ruských právníků není tvrzení prezidentské kanceláře pravdivé. Ruské zákony nezakazují hlavě státu dát jakémukoli vězni milost bez předchozí žádosti. Stalo se tak v případech vězněné Ukrajinky Naděždy Savčenkové nebo krymských Tatarů Achťoma Čijgoze a Ilmiho Umerova omilostněných loni v říjnu. Nikdo z nich o milost nežádal, přesto ji z Kremlu dostali.

Pasivitu Kremlu vůči celosvětově sledované kauze ukrajinského režiséra dnes tvrdě kritizovala první místopředsedkyně kyjevského parlamentu Iryna Heraščenková. "Putin ví, že Oleh nikdy sebemrskačskou žádost nenapíše. Rusko realizuje svůj scénář pomalé vraždy. Sencovova matka měla v neděli narozeniny a očekávala největší dar, kterým by bylo osvobození jejího syna. Místo toho dostala odporný dopis z Kremlu," napsala na facebooku.

Sencova v jeho vězení v úterý navštívila ruská novinářka a obhájkyně lidských práv Zoja Svetovová, kritička ruské politiky vůči Ukrajině. Sencov podle ní sdílí celu se třemi dalšími vězni, lékaři ho udržují při životě infuzemi. Sám prý svou situaci popsal jako "předkritickou". 

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko přitvrzuje. Na obávaný seznam "zahraničních agentů" se mohou dostat…

21.11.2019 21:40 Aktualizováno Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon, který rozšiřuje právo úřadů přidělovat…

Putin kašle na ústavu? Navalného fond žaluje ruského prezidenta

21.11.2019 19:00 Aktualizováno Ruský Fond boje s korupcí (FBK), který založil a řídí vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj, podal…

Lodě vráceny v dezolátním stavu? Spor mezi Ukrajinou a Ruskem graduje

21.11.2019 10:37 Rusko předalo Ukrajině tři dříve zabavená vojenská plavidla v nevyhovujícím stavu a Kyjev bude…

Telefonát na Ukrajinu? Trump utržil těžkou ránu, objevilo se nové svědectví

21.11.2019 07:47 Ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama