Vtípky o zahalených ženách? Problémy spojené s muslimy to jen zhorší

Londýn - Bývalý britský ministr zahraničí přirovnal ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům. Politik dnes čelí kritice, omluvit se ale nechce. Vlna nových diskuzí vznikla v EU, kde s každým rokem přibývají nové zákazy na nošení burek. Johnsona v této souvislosti obvinili z islámofobie a nazvali ho britským Donaldem Trumpem.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Muslimky v burce, ilustrační fotografie

Britský politik čelí vlně kritiky poté, co se ve svém komentáři pro vydání The Daily Telegraph vyjádřil proti zákazu nošení burky v Dánsku. Johnson napsal, že s tímto zákazem nesouhlasí nehledě na to, že tento oděv vypadá hloupě. 

Podle politika je to „směšné, že někdo dobrovolně nosí burky“. Sám Johnson zákaz nošení burek odsoudil. Někteří jeho kolegové na toto tvrzení reagovali velmi negativně, a to zejména člen horní komory parlamentu Lord Sheikh, který následně navrhl, aby byl Johnson zbaven funkce předsedy poslaneckého klubu. Po omluvě volá také premiérka Velké Británie Theresa Mayová.

Johnson kvůli jeho expresivnímu vyjadřování přirovnali k Trumpu, který se v průběhu své prezidentské kampaně snažil u Američanů vyvolat nacionalistické reakce v souvislosti s uprchlickou krizi a šířením islámu. Někteří začali hájit britského politika, a to zejména progresivní oxfordský imám Taj Hargey, burky tak prý nemají žádnou oporu ani v Koránu.  

Nikáb nebo burka vyvolává dnes hodně sporů. Řada evropských vlád prohlašuje, že náboženský oděv má svůj podíl na terorismu a že představuje bezpečnostní riziko, s čímž souhlasí i Evropský soud pro lidská práva.

Tento oděv je zakázán již nově v Dánsku, Francii, Belgii, Rakousku, Bulharsku a Bavorsku. Francie burky zakázala jako jedna z prvních v roce 2010. Burky ve Velké Británie zakázány zatím nejsou, ale více než polovina Britů by podpořila zákaz těchto islámských oděvů, jak vyplývá z výzkumu společnosti YouGov.

Uprchlíci se častěji cítí být omezováni na svobodě kvůli zákazům a předsudkům ze strany široké veřejnosti. Je zajímavé, že prodej burek ve světě dlouhodobě roste i přes různé zákazy. Burky a další speciální oblečení jsou součástí muslimské identity, ačkoli povinnost nosit tento oděv není všude stejná. V různých lokalitách se liší. Růst prodeje burek se dá vysvětlit jako pokus o záchranu své vlastní národní identity, hlavní příčinou je především pocit nebezpečí. 

„Tento akt ukazuje fenomén ohrožených skupin. Když se skupina domnívá, že je její identita napadána, tvrdě usiluje o její ochranu, často posilováním a reprodukováním aktů, které ji jasně definují . Po 11. září globální reakce proti muslimům vedla k tomu, že více mladých amerických muslimů začalo nosit viditelnější islámské znaky - hidžáby v případě žen a vousy v případě mužů,“ zdůrazňuje magazín Conversation.

Burky nosí jen malý podíl muslimských žen. Ve Velké Británii podle statistik žije zhruba 2,8 miliony muslimských žen, ze kterých pouze 836 pravidelně nosí burky.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neviditelná raketa, která udeří kdekoliv na světě. Rusko vyvinulo děsivou…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Rusko úspěšně zakončilo zkoušky jaderného pohonu pro střelu s plochou dráhou letu Burevestnik …

V Srbsku i Černé Hoře dnes demonstrovali proti prezidentům

16.02.2019 22:26 Také dnes se konala demonstrace v srbské metropoli Bělehradu, kde od počátku prosince vycházejí…

Policie zasahovala v albánské Tiraně proti protivládním demonstrantům

16.02.2019 18:39 Policie v Tiraně dnes použila slzný plyn proti účastníkům protivládní demonstrace poté, co se…

V Petrohradu se zřítila budova univerzity

16.02.2019 17:50 Aktualizováno Při dnešním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama