Útočné zbraně ve vesmíru? USA otravují mezinárodní vztahy, rozohnil se ruský diplomat

Moskva - Bílý dům před dvěma týdny oznámil, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační strukturu svých kosmických vojsk. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov na to dnes reagoval slovy, že Rusko se nestane první zemí, která ve vesmíru rozmístí zbraně.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Plán USA, který musí schválit Kongres, oznámil viceprezident Mike Pence a podpořil prezident Donald Trump. Vytvoření kosmických sil podle Pence vyžaduje potřeba zajistit převahu USA v kosmu v období zvýšené konkurence a ohrožení ze strany Číny a Ruska. 

Rjabkov dnes v rozhovoru pro ruský časopis Meždunarodnaja žizň obvinil Washington ze "zesílení jednostranných přístupů" v mezinárodních vztazích, které otravují atmosféru a "zvyšují teplotu" vztahů mezi státy. Moskva si je vědoma snah USA dominovat ve vesmíru a rozmístit tam útočné zbraně, řekl ruský diplomat.

Ruská armáda začala vytvářet organizační jednotku kosmických sil už v roce 2001. O deset let později vzniklo takzvané vojsko protivzdušné a kosmické obrany, které se v roce 2015 změnilo v samostatné vzdušné a kosmické síly. Jejich velitelem je generálplukovník Alexandr Golovko.

Ruské kosmické síly mají za úkol sledovat kosmické objekty, které mohou ohrožovat bezpečnost země, a vypouštět na oběžnou dráhu vojenské družice k zajištění činnosti ostatních složek armády. 

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarskou sjezdovku zavalila lavina. Záchranáři pátrají až po dvanácti…

19.02.2019 18:44 Aktualizováno Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska…

Moskva se ohradila proti obvinění z podvodu. Raketa představená v lednu…

19.02.2019 18:09 Rusko se dnes důrazně ohradilo proti podezření, že prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou…

Útok na černohorskou novinářku Lakičovou měl kriminální pozadí

19.02.2019 17:42 Útok na černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakičovou spáchaný loni v květnu v Podgorici…

Ukrajina se zavázala ústavním dodatkem zavázala k členství v EU a NATO

19.02.2019 17:36 Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal ústavní dodatek, který zavazuje zemi k členství…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama