Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se potlačení pražského jara v srpnu 1968 projevuje v celé Evropě ještě dnes. V komentáři zmiňuje i českého prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše.

Přidejte svůj názor 139 komentářů

Andrej Babiš na pietním aktu k 50. výročí od okupace v srpnu roku 1968

"Brutální konec československého reformního experimentu pohřbil i naději na něžnou změnu ve východním bloku. Zničená důvěra se dodnes zcela nevrátila - s důsledky pro celou Evropu," píše NZZ.

Cenou za události roku 1968 bylo podle listu zatuhnutí. "Ztracená desetiletí také znamenala, že východoevropské satelitní státy za 'návrat do Evropy' draze zaplatily: hospodářsky nekonkurenceschopné, intelektuálně vykrvácené a společensky otřesené se podrobily 'šokové terapii' západních expertů," píše deník.

Místo organické změny tak nastala revoluce, která sice přinesla svobodu, ale zanechala za sebou také poražené. Toho se podle NZZ dá snadno využít. "Jak v Polsku, tak v Česku se dnes vůdčí politici staví do role lidových tribunů v tažení proti elitám. Rovněž silná skepse vůči EU je živena nejen migrační politikou, ale také pocity méněcennosti a zášti vůči mocným 'starým' zemím EU," píše NZZ.

"Jen tak lze vysvětlit, že v osobě Andreje Babiše je dnes šéfem vlády miliardář, mediální magnát a bývalý agent tajné služby. K jeho spojencům patří Rusku nakloněný prezident Miloš Zeman a nereformovaná komunistická strana," popisuje situaci v Česku švýcarský deník, podle něhož taková konstelace neumožňuje důstojnou připomínku 50. výročí tragédie.

"Zeman nechce mít žádný projev, aby nerozhněval Putina. Hrozí, že léto 1968 se stane hříčkou geopolitiky - další smutné znamení jeho aktuálnosti," uzavřel Neue Zürcher Zeitung.

Vstupte do diskuze (139)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko zvažuje odchod z Rady Evropy. Hlasovat nesmí, uvízlo na mrtvém bodě

20.09.2018 20:08 Moskva - Rusko vážně zvažuje odchod z Rady Evropy kvůli trvajícím neshodám a protiruským postojům.…

Západ skočil na Putinovu propagandu? Porošenka děsí usmiřování s Ruskem

20.09.2018 17:48 Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes varoval před politiky na Západě usilujícími o…

Tajné vydávání pasů Maďarům? Ukrajina je pobouřena, hrozí konflikt

20.09.2018 15:00 Aktualizováno Kyjev - Maďarsko začalo na svém konzulátu v zakarpatském městě Berehove vydávat ukrajinským občanům…

Kavkaz zachvátilo násilí, rozbuškou byla potyčka ve vsi. Rusko vysílá…

20.09.2018 13:33 Moskva - Konflikt v jedné severokavkazské vsi mezi Kabardinci a Balkary přerostl ve srážky v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama