Španělsko odstraní předposlední mauzoleum v Evropě. Je to symbol fašismu, říká vláda

Madrid - Španělská vláda schválila dekret, ve kterém se jedná o exhumaci ostatků těla bývalého diktátora Francisca Franca, jeho režim je často označován jako fašistický. Gigantický mauzoleum se nachází v Údolí padlých nedaleko Madridu. S rozhodnutím vlády nesouhlasí rodina bývalého diktátora.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Španělsko
doporučujeme

„Španělsko si nemůže dovolit mít symboly, které rozdělují společnost. Je to nepředstavitelné v Německu nebo Itálii, tedy v zemích, které také prošly fašistickými diktaturami, a mělo by to být nepředstavitelné i u nás," uvedl španělský premiér Pedro Sánchez.

Vláda tak plánuje na místě mauzolea postavit památník obětí fašismu. Na stejném místě se nachází jak mrtví z občanské války, tak i mauzoleum diktátora. Občanskou válku ve Španělsku v druhé polovině 30. let rozpoutal sám Franco. Pokusy o odstranění ostatků těla z mauzolea ve Španělsku začaly už před jedenácti lety.

S rozhodnutím odstranit mauzoleum s tělem diktátora nesouhlasí rodina Frankových vnoučat. Podle agentury Reuters zatím není jasné, zda by takový pokus měl šanci uspět. 

Pokud španělská vláda odstraní mauzoleum s Frankem, na území Evropy zůstane pouze jedno mauzoleum – Leninovo mauzoleum v Moskvě. Další mauzolea se nachází například na území Turecka, KLDR a Číny.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dramatické VIDEO: Pokračuje evakuace pasažérů z lodi Viking Sky

24.03.2019 07:41 U západního pobřeží Norska pokračuje i během dnešní noci evakuace cestujících z výletní lodi Viking…

Drama u Norska: Z parníku Viking Sky evakuují 1300 pasažérů, v potížích je…

23.03.2019 22:16 Aktualizováno Kvůli bouřlivému počasí a poruchám motorů se dnes dostaly u západního pobřeží Norska do potíží hned…

Rozruch na letišti v Moskvě: Naháč chtěl na Krym, do letadla nedoběhl …

23.03.2019 17:21 Aktualizováno Na moskevském letišti Domodědovo dnes nevpustili do letadla na lince do Simferopolu na Krym…

V Kyjevě demonstrovali nacionalisté, část tvořili "babičky a alkoholici"

23.03.2019 15:25 Více než dva tisíce přívrženců krajně pravicové strany Národní sbor demonstrovaly dnes v centru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama