Španělsko odstraní předposlední mauzoleum v Evropě. Je to symbol fašismu, říká vláda

Madrid - Španělská vláda schválila dekret, ve kterém se jedná o exhumaci ostatků těla bývalého diktátora Francisca Franca, jeho režim je často označován jako fašistický. Gigantický mauzoleum se nachází v Údolí padlých nedaleko Madridu. S rozhodnutím vlády nesouhlasí rodina bývalého diktátora.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Španělsko

„Španělsko si nemůže dovolit mít symboly, které rozdělují společnost. Je to nepředstavitelné v Německu nebo Itálii, tedy v zemích, které také prošly fašistickými diktaturami, a mělo by to být nepředstavitelné i u nás," uvedl španělský premiér Pedro Sánchez.

Vláda tak plánuje na místě mauzolea postavit památník obětí fašismu. Na stejném místě se nachází jak mrtví z občanské války, tak i mauzoleum diktátora. Občanskou válku ve Španělsku v druhé polovině 30. let rozpoutal sám Franco. Pokusy o odstranění ostatků těla z mauzolea ve Španělsku začaly už před jedenácti lety.

S rozhodnutím odstranit mauzoleum s tělem diktátora nesouhlasí rodina Frankových vnoučat. Podle agentury Reuters zatím není jasné, zda by takový pokus měl šanci uspět. 

Pokud španělská vláda odstraní mauzoleum s Frankem, na území Evropy zůstane pouze jedno mauzoleum – Leninovo mauzoleum v Moskvě. Další mauzolea se nachází například na území Turecka, KLDR a Číny.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku vyhodili policistku, kterou znásilnili její nadřízení

20.01.2019 09:01 Ze služeb ruského ministerstva vnitra byla propuštěna policistka, kterou loni v říjnu znásilnili…

Nová vlna sexuálních útoku v Evropě. Uprchlíci si za oběti vybírají i děti

19.01.2019 22:01 Aktualizováno Skandinávské země patří k těm atraktivnějším evropským destinacím pro migranty, Finsko však na…

Britové budou nejspíš volit předčasně. Mayovou potopí ten, na koho ona…

19.01.2019 19:17 Aktualizováno Středeční hlasování o důvěře sice vláda britské premiérky Theresy Mayové přežila, ale nové volby…

Vatikán tajně ovládají mormoni? V Římě už je přijali za své

19.01.2019 16:05 Téměř v sousedství Vatikánu vyrostl nový chrám, který patří mormonům. Obě církve už prý navázaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama