Mladí Rusové: Co si skutečně myslí o Putinovi, roli Ruska ve světě a USA?

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin je pevnou stálicí ruské politické scény. Za jeho působení na nejvyšších příčkách ruské politiky od roku 2000 vyrostla celá nová generace, která prakticky nepoznala život bez v Rusku všeprostupující Putinovovi přítomnosti. Co si tzv. Putinova generace myslí o svém prezidentovi a ruské politice obecně? Server The National Interest vyzpovídal několik mladých Rusů, Jejich odpovědi jsou někdy velmi překvapivé.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).

Mladí Rusové představují pro mnohé pozorovatele těžkou hádanku. Podle jedněch právě oni ponesou pochodeň změny a budou tlačit na změnu ruské politiky, ekonomiky či kultury. Podle jiných však Putinova generace nejsou jen chlapci a dívky, kteří vyrostli za Putinovy vlády, ale jsou též jeho nejoddanějšími příznivci.

Průzkumy veřejného mínění ukazují spíše na druhou možnost. Levada Center, přední ruská nezávislá volební agentura, zjistila v prosinci 2017, že 86 procent Rusů ve věku od 18 do 24 let se vyjadřovala kladně o ruském prezidentovi. Podobně průzkum státem financovaného Výzkumného střediska ruského veřejného mínění (VTsIOM) zjistil po březnových prezidentských volbách 2018, že 67,9 procent ruských voličů ve věku od osmnácti do třiceti čtyř let hlasovalo pro Putina.

Mladí Rusové uvádějí stejné důvody jako jejich rodiče a prarodiče, proč si váží Putina a kvůli čemu má takovou silnou podporu. „Díky Putinovi Rusko překonalo důsledky kolapsu SSSR a vstoupilo na novou úroveň," uvedla žurnalistická studentka Ekaterina Nikitinaová často uváděný argument pro volbu Putina, který je v ruském mediálním a veřejném prostoru vykreslován jako zachránce Ruska před pádem do ekonomické propasti, do které Rusko směřovalo v 90. letech za vlády Borise Jelcina, po rozpadu SSSR.

Putinova generace a zahraničně politické záležitosti

Stejně jako členové starší generace, i mnozí z Putinovy generace jsou přesvědčeny, že Putin dokázal učinit Rusko „znovu velkým“, co se týče mezinárodní situace. Např. Anastasia Labunetsová, sociální aktivista komunistické strany, si myslí, že v ve většině případů mezinárodních záležitostí Rusko bylo „na straně spravedlnosti." Někteří si nicméně myslí, že by mohl dělat víc a být ještě tvrdší, aby skutečně navrátil Rusku slávu a respekt, kterým oplývalo SSSR.

  

Množí se ale i hlasy, podle kterých jsou zahraniční aktivity Ruska zbytečné a Putin by se měl zaměřit na domácí problémy. Řada dotazovaných Rusů souhlasí s připojením Krymu, nechápe však, co má co Rusko dělat v Sýrii. Další naopak vnímají připojení jako „příliš kruté“, zatímco situace v Sýrii je dle nich příliš složitá na jednoznačné soudy. Jak podotýká The National Interest, zahraničně politické otázky nevidí mladí Rusové v černo-bílém rámci, ale s širší perspektivou a odlišnostmi.

Vnímání USA mezi mladými Rusy

To se týká i USA. Žádný z vyzpovídaných Rusů se nevyjadřoval vyloženě negativně vůči Spojeným státům a i ti, kteří preferují agresivnější přístup Ruska v zahraničně-politických záležitostech, si jich vážili za jejich schopnosti a úspěchy, kterých dosáhly. Mladí Rusové by byli rádi, aby mezi oběma zeměmi došlo k větší kooperaci.

Z tohoto důvodu si částečně váží Trumpa, protože se jim zdá jako někdo, kdo je ochoten o této spolupráci mluvit. Nicméně, většina mladých Rusů si o něm jinak myslí, že to je šašek a nechápou, jak někdo takový se mohl stát prezidentem.

Málokdo z mladých Rusů však je ochoten přistoupit ke spolupráci s USA za cenu ústupků ze strany Ruska. Podle nich musí Rusko stále být považováno za velmoc a USA by neměly s ním jednat jako se zemí na nižší úrovni. Podle průzkumu mezi studenty Vysoké školy ekonomické 68 procent jich věří, že Rusko může existovat jen jako mocná síla. Pro 40 procent dokonce toho lze dosáhnout jen prostřednictvím strachu.

Nespokojenost se stavem země

Jako jejich vrstevníci v dalších zemích, i Putinova generace je vysoce nespokojena s politickým stavem své země. Podle průzkumu Vysoké školy ekonomické, kterého se účastnilo přes šest tisíc studentů ze 109 různých univerzit, mladí Rusové silně nedůvěřují zvoleným představitelům, ať to jsou členové Dumy (66 procent), členové regionálních parlamentů (65 procent), starostové (62 procent) a gubernátoři( 61 procent).

V podstatě jedině Putin je v Rusku oblíbeným politickým představitelem. I on se však v poslední době potýká se ztrátou důvěry. Mladí podobně jako jejich rodiče a zvláště prarodiče jsou velmi nespokojeni s rozhodnutím vlády zvýšit odchod do důchodu z 60 let na 65 let pro muže a z 55 na 60 let pro ženy. Putin se zaručoval, že se tak za jeho vlády nestane a řada Rusů to bere od něj jako zradu. Putinova podpora poprvé za dlouhou dobu spadla na 69 procent, což je v kontextu jeho osoby poměrně nízké číslo.

Mladí Rusové jsou i díky tomu znepokojeni ze své budoucnosti - podle průzkumu Vysoké školy ekonomické vyjádřilo nejistotu 69 procent dotázaných studentů. 75 procent podporuje kromě nutných ekonomických reforem i ty politické. Nicméně, mladí Rusové nechtějí měnit ruský politický systém příliš a jen málokdo z nich touží se účastnit demonstrací, které by reformy zajistili. Putinova generace si tedy uvědomuje, že v Rusku je potřeba silných reformních zásahů, ale bojí se, co změny mohou přinést – a to zajišťuje, že Putin se nemusí bát revoluce mladých a neklidných, která by jej svrhla.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček se setkal s papežem. Přivezl dárky a pozval do do Česka

22.03.2019 13:29 Papež František dnes přijal předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten hlavu katolické…

Mladý Ukrajinec dostal v Rusku šest let natvrdo, dle soudu naváděl k…

22.03.2019 13:02 Na šest let ve vězení poslal dnes ruský vojenský soud Ukrajince Pavla Hryba, který byl obviněn, že…

Trump zažehl novou krizi? Výrok o Golanech popudil Írán,Turecko, Rusko i EU

22.03.2019 12:52 Aktualizováno Několik států dnes označilo čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o syrských…

Zasáhnou Rusko nové masové protesty? Politolog varuje před nečekaným…

22.03.2019 12:00 Ruští zákonodárci vyhlásili válku svobodě projevu na internetu, deklaruje Denis Grekov v komentáři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama