Sabotáž na ISS? Žádný meteorit, trhlinu v Sojuzu zavinil člověk, zní z Ruska

Moskva - Mikrotrhlinu, která se na konci srpna objevila v kosmické lodi Sojuz MS-09 připojené k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), zavinila technologická chyba způsobená lidskou rukou, nikoli dopad meteoritu. Uvedl to šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Roskosmos podle něj nyní zvažuje možná vysvětlení, včetně sabotáže.

Přidejte svůj názor

Sojuz (kosmická loď)

"Teorii o dopadu meteoritu jsme vyloučili, protože trup lodi byl zjevně poškozený zevnitř. Zatím je brzy na to přesně říci, co se vlastně stalo. Zdá se však, že trhlinu způsobila chvějící se ruka.... Na povrchu jsou stopy po sklouznutí vrtačky," uvedl Rogozin podle agentury TASS v jednom pondělním televizním vystoupení.

Agentura podle Rogozina nyní zjišťuje, zda šlo o nehodu, nebo záměrné poškození. Snaží se rovněž přijít na to, kde trhlina vznikla - zda na Zemi, nebo až ve vesmíru.

Podle ruských odborníků v noci na minulý čtvrtek z lodi unikl vzduch kvůli dvoumilimetrové trhlině. V pátek Roskosmos oznámil, že mikrotrhlina už je hermeticky uzavřená a tlak v orbitálním komplexu je ve stanovených parametrech. Osazenstvo ISS podle Roskosmosu nebylo v ohrožení.

Posádku komplexu obíhajícího kolem Země ve výšce kolem 400 kilometrů v současné době tvoří Rusové Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev, Američané Ricky Arnold, Drew Feustel a Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Artěmjev, Feustel a Arnold mají ISS opustit 4. října v lodi Sojuz MS-08.

Personál stanice mají následně doplnit ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague. Jejich start v lodi Sojuz MS-10 je stanoven na 11. října.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesná vražda hýbe Švýcarskem. Důchodkyně ubodala sedmiletého kluka

21.03.2019 18:17 V Basileji na severu Švýcarska byl dnes na ulici ubodán sedmiletý chlapec, který byl právě na cestě…

Jak udržet Putina u moci? Kreml prý spřádá plány, Peskov spekulace…

21.03.2019 18:04 Jako gymnastické cvičení bagatelizoval dnes mluvčí Kremlu úvahy médií, že okolí ruského prezidenta…

Nepoučitelný Erdogan. Znovu promítal útok v Christchurch

21.03.2019 17:23 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes nechal opět promítat video z pátečního útoku na dvě…

Karadžić rezolutně odmítl doživotní trest, bude žádat revizi rozsudku

21.03.2019 17:02 Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić je rozhodnut žádat revizi rozsudku, kterým mu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama