Sojuz provrtali američtí astronauti na ISS? Kolují divoké spekulace

Rusko - Viníka drobné trhliny, která se na konci srpna objevila v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09 připojené k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se nepodařilo najít a incident zatím nemá vysvětlení. Na tiskové konferenci ve Vladivostoku to dnes prohlásil šéf ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Naznačil, že viníkem může být i někdo z posádky.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Podle ruských odborníků v noci na 30. srpna z lodi unikl vzduch kvůli dvoumilimetrové trhlině. Otvor byl okamžitě hermeticky uzavřen a tlak v orbitálním komplexu se dostal na náležitou úroveň. Posádka ISS podle Roskosmosu nebyla v ohrožení.

První vyšetřování vyloučilo možnost dopadu meteoritu, protože podle ruských odborníků vznikl otvor lidskou rukou a byl proražen zevnitř. Výrobce Sojuzu firma Eněrgija byla pověřena vyšetřováním, zda šlo o nehodu nebo záměrné poškození. Výrobce už vyšetřování ukončil a viníka nenašel, řekl dnes Rogozin.

Na ruských sociálních sítích se nedávno objevily spekulace, že otvor, kterým unikal vzduch, vyvrtali v plášti lodi američtí astronauti přítomní na palubě ISS. V současné době jsou tam Američané Ricky Arnold a Drew Feustel a astronautka Serena Auňónová Chancellorová.

Rogozin se dnes podle agentury Interfax k těmto domněnkám odmítl vyjádřit. "Nehodlám to komentovat. Ukázalo se, že situace je mnohem složitější, než se dřív zdálo," řekl ředitel Roskosmosu bez dalšího vysvětlení. Dodal jen, že "pozornost se věnuje i verzi o záměrném poškození lodi už ve vesmíru".

Vzhledem k nulovým výsledkům vyšetřování na půdě korporace Eněrgija vznikla podle Rogozina nová vyšetřovací komise složená z expertů Roskosmosu a "kompetentních orgánů", tedy ruských policistů. Komisi vede první Rogozinův náměstek Nikolaj Sevasťjanov a s výsledky jejího pátrání Moskva seznámí všechny státy, které se projektu ISS účastní.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza v Kerčském průlivu si vyžádala nejméně 14 mrtvých. Tankery stále hoří

23.01.2019 20:58 Dva tankery, jejichž požár v Kerčském průlivu mezi Krymem a ruskou pevninou v pondělí připravil o…

Ruský kosmodrom Vostočnyj v potížích. Stavba vázne, Medveděv osočil…

23.01.2019 14:57 Ruský premiér Dmitrij Medveděv kritizoval ruskou vesmírnou agenturu Roskosmos, která stát žádá o…

Mělo by se Německo bát návratu nacistů? Populární hnutí má znepokojivě…

23.01.2019 14:29 Pravicové Hnutí Identita (Identity Movement – tééž známé jako Generace Identita), které vzniklo ve…

Krach smlouvy INF? USA už prý rozhodly. Spor s Ruskem se vyhrotil kvůli…

23.01.2019 12:26 Spojené státy již informovaly Rusko diplomatickými kanály, že jejich ohlášený záměr odstoupit od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama