Otrávení Skripala? Rusku docházejí argumenty, moderátorka stěží zadržela smích

Moskva/Londýn - Útok na dvojitého tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury zosnovali Rusové, ale nemusel jej nutně schválit prezident Vladimir Putin, napsal dnes v listu The Guardian ruský novinář Alexej Kovaljov. Když dva muži, které britské úřady obvinili z útoku, ve čtvrtek v ruské státní televizi tvrdili, že se do Salisbury vydali dvakrát prohlédnout si katedrální věž, moderátorka jen stěží zadržela smích, konstatuje novinář. Podle jeho názoru má dvojice stále co vysvětlovat - například proč se jejich pasy liší jen jediným číslem.

Přidejte svůj názor 121 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident

Ani ruští diplomaté nevědí, jak mají na obvinění reagovat - o útoku by v první řadě nic nevěděli, píše Kovaljov. Špióny nasazené na ambasádách nazývají bez pocitu náklonnosti "sousedé" a ti jim o svých operacích nereferují.

Navíc jak ruští diplomaté, tak veřejní činitelé v časech krize špatně zvládají styk s veřejností. "Ruské ministerstvo zahraničí dokáže nabídnout jen planý a afektovaný řev - který i lidé loajální (Moskvě) považují za nemístný a zbytečný -, protože přiznat cokoli veřejně není možné. A trollové budou trollovat a ruská státní média lhát a popírat, protože to zkrátka vždycky dělají," napsal ruský novinář.

Tvrdí, že útok na Skripalovy se mohl odehrát podle dvou scénářů. Pokud za ním stojí Putinova nenávist k přeběhlíkům, jak píše list The New York Times, pak ruskému prezidentu chybí strategická předvídavost a nechal se unést osobní nevraživostí na úkor dlouhodobých zájmů Ruska. Jestliže nevzal v úvahu možné sankce, vypovězení diplomatů a celosvětovou opozici vůči Rusku, nebo pokud mu to bylo zkrátka jedno, pak jakékoli rozumné jednání s ním jednoduše není možné.

Druhou možnost, tedy že Putin útok neinicioval, považuje Kovaljov za horší variantu, a to jak pro Rusko, tak pro celý svět. Znamenalo by to, že ruský prezident nemá svůj bezpečnostní aparát pod kontrolou a jeho členové na vlastní pěst podnikají čím dál agresivnější odvetné mise v Rusku i v zahraničí.

"Vidět v Putinovi vševědoucího, všemocného a polobožského diktátora, který má zmapovaný každý krok svých přisluhovačů, je sice lákavé, ale realita je mnohem přízemnější - a jde z ní hrůza," uzavírá Kovaljov.

Kovaljov žije v Moskvě a píše o propagandě, falešných zprávách a ruských státních médiích převážně na server noodleremover.news. S obdobnou tématikou přispívá i do časopisu Wired či do listu The Guardian.

Vstupte do diskuze (121)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neviditelná raketa, která udeří kdekoliv na světě. Rusko vyvinulo děsivou…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Rusko úspěšně zakončilo zkoušky jaderného pohonu pro střelu s plochou dráhou letu Burevestnik …

V Srbsku i Černé Hoře dnes demonstrovali proti prezidentům

16.02.2019 22:26 Také dnes se konala demonstrace v srbské metropoli Bělehradu, kde od počátku prosince vycházejí…

Policie zasahovala v albánské Tiraně proti protivládním demonstrantům

16.02.2019 18:39 Policie v Tiraně dnes použila slzný plyn proti účastníkům protivládní demonstrace poté, co se…

V Petrohradu se zřítila budova univerzity

16.02.2019 17:50 Aktualizováno Při dnešním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama