Džihád a teror už nejsou hrozbou pro Západ? Omyl. Islámský stát mění taktiku

Zatímco před rokem dominoval Islámský stát titulkům novin, nyní se poněkud ztrácí ze zřetele. Důvodem je jistě jeho porážka v Sýrii a Iráku, ještě podstatnější je však značný pokles teroristických útoků páchaných ve jménu skupiny na Západě. Znamená to, že IS přestal být hrozbou pro západní svět? Noviny New York Times odhalují, že tak tomu úplně není.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Podle Programu extremismu Univerzity Geogea Washingtona uskutečnil IS 14 úspěšných útoků v Evropě a Severní Americe v roce 2015, 22 v roce 2016 a 27 v roce 2017. V letošním roce dokázal uspořádat jen 4 úspěšné útoky.

Údaje také ukazují, že postupně klesal i rozsah a na něj navázaná smrtelnost útoků. Zatímco v roce 2015 nejúspěšnější útok vedl k 130 mrtvým, v roce 2016 měl IS na svědomí 86 mrtvých a 22 mrtvých v roce 2017. Nejhorší útok v roce 2018 už měl na svědomí jen 3 mrtvé.

Je snadné vidět souvislost mezi takřka fatální, 99 procentní ztrátou území IS v Iráku a Sýrii a značně sníženým počtem útoků IS na Západě. Podle údajů shromážděných Centrem pro analýzu terorismu v Paříži však se může jednat o mylný dojem. Centrum na jejich základě tvrdí, že počet pokusů o teroristické útoky zůstává v podstatě nezměněn.

Podle Centra uskutečnil IS v loňském roce 15 útoků ve 28 zemích Evropské unie. Dalších 47 bylo zachyceno během fáze plánování nebo zmařeno během jejich provádění. Pro srovnání, v roce IS uskutečnil 14 úspěšných útoků, zatímco 40 bylo zmařeno. Podle údajů Centra je počet zmařených útoků v roce 2018 srovnatelný s předchozími roky.

Že IS nepolevuje ve svém smrtonosném úsilí a že bezpečnostní složky jsou stále úspěšnější v jeho maření, dokládá i vzrůstající počet zadržených, kteří jsou obviněni z příprav teroristických útoků či napomáhání teroristům. V roce 2014 bylo v Evropě 395 zatčení souvisejících s terorismem. V letech 2016 a 2017 to bylo už více než 700 podle údajů shromážděných v rámci programu obrany a bezpečnosti think-tankem Globsec se sídlem na Slovensku.

Proč je méně úspěšných útoků IS?

Na dramatickém snížení počtu úspěšných útoků má podle odborníků především zásluhu zefektivnění západních zpravodajských a policejních služeb, které se pod tlakem veřejnosti a díky vyšším prostředkům od státu staly lepšími ve vyhodnocování, nalézání a zabraňování plánovaných útoků.

Detailnější monitorování internetového obsahu, bližší spolupráce s ostatními zeměmi a lepší porozumění džihádistických sítí jsou třemi hlavními komponenty, které umožnily zpravodajským službám a policejním orgánům dosáhnout lepších výsledků, vysvětluje Bill Roggio z Foundation for Defense of Democracies.

Klíčovou oblastí v boji s terorismem jsou online sítě. Většina útoků, ke kterým se přihlásil IS, byla spáchána jeho online sympatizanty. IS je rekrutoval na sociálních sítí, zvláště na šifrované komunikační platformě Telegram. Schopnost zpravodajských služeb ji rozlousknout a objevit další online komunikace hrála centrální roli v poklesu úspěšných teroristických útoků.

Ztráta fyzického chalífátu ještě zvýšila hodnotu toho „virtuálního“ pro propagační potřeby IS. Nezisková organizace Soufan Center poskytující poradenství v boji s terorismem poukazuje na změnu propagační strategie IS. Porážka v Sýrii a Iráku je prezentována jako pouhou dočasnou záležitost. IS se pokouší probudit v případným sympatizantech probudit touhu po chalífátu, který je možné znovu vystavět.

Zatímco v USA a v Evropě se daří sny IS o fyzickém chalífátu rušit prostřednictvím lepší kontroly dění uvnitř jeho virtuální sekce, v ostatních oblastech světa se IS stále daří uskutečňovat zkázu a zmar. V Afghánistánu roste počet jeho útoků a i v Sýrii a Iráku představuje stále nebezpečnou sílu. Odborníky zvláště znepokojuje jeho prorůstání různými teroristickými skupinami v Jižní Asii a Západní Africe.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama