Západ skočil na Putinovu propagandu? Porošenka děsí usmiřování s Ruskem

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes varoval před politiky na Západě usilujícími o zmírnění sankcí proti Rusku. Mimo jiné také upozornil na propagandistické působení Moskvy a podpořil přijetí zákona o registraci proruských "vlivových agentů" (médií). Kyjev obviňuje Rusko z agrese kvůli anexi Krymu a konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

"Dokonce i teď, po tisících obětech zaviněných Ruskem v Donbasu, po tragédii letu MH17 (civilního boeingu sestřeleného podle vyšetřovatelů ruskou raketou), po Sýrii a Salisbury, zůstává na Západě hodně lidí toužících pohledět (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi do duše, anebo ještě nevím kam. Zajímalo by mě, co tam chcete vidět? Vše je i bez toho všem na očích," prohlásil Porošenko před ukrajinskými poslanci.

Rusko podle něj podporuje pravičácká, levičácká a populistická uskupení v cizině, šíří euroskepsi a vměšuje se do voleb a referend po celém světě. "Kreml tímto způsobem prosazuje svůj alternativní program a alternativní hodnoty. Doufá, že pro Západ bude čím dál složitější udržet jednotný postoj vůči Moskvě," odhadl ukrajinský prezident.

"Hluboce se mýlí ti, kdo si myslí, že ruská agrese zajistí Ukrajině automatickou podporu Západu," varoval. "O tuto podporu musíme každý den bojovat," zdůraznil ukrajinský prezident.

"Podporuji myšlenku navrhnout zákon o registraci vlivových agentů agresorského státu, Ruské federace," prohlásil dále Porošenko podle deníku Ukrajinska pravda. "Pátá kolona zvedá hlavu, snaží se sešikovat svoje řady a využívá k tomu přednosti demokracie, aktivizuje se v informačním prostoru," upozornil.

"Některé televizní kanály, noviny, internetové zpravodajské servery se staly nezakrytými hlásnými troubami ruské propagandy," řekl dále prezident. "V době voleb patří k hlavním prioritám informační bezpečnost," zdůraznil a dodal, že "stejně jako část ukrajinského území je dnes okupována i část našeho informačního pole".

Porošenko také kritizoval domácí "mírové holubice", které "vrhají stejný stín jako dvojhlavý orel", jak dodal v narážce na ruský státní znak. Vyzývají podle něj ke kompromisu s agresorem, ale mír má být uzavřen jen podle ruských podmínek - a Rusko nestojí jen o Krym a Donbas, když bez Ukrajiny není obnova impéria možná. A svrchovanost, územní celistvost a civilizační volba země nemohou být věcí kompromisu, zdůraznil Porošenko ve svém poselství o situaci v zemi.

Prezident podle agentury Interfax-Ukrajina popřel, že by se Kyjev chystal osvobodit "okupovaná území" silou, nicméně uvedl, že ukrajinská armáda musí být připravena na všechny možnosti. "Kreml se snaží přesvědčit naše spojence, že se Ukrajina údajně připravuje k násilnému osvobození Donbasu. Samozřejmě musíme mít podobnou variantu, jakákoliv armáda musí být připravena na cokoliv. Máme právo se bránit," řekl. Za optimální však považuje dosažení ukrajinských cílů politickou a diplomatickou cestou.

V každoročním poselství o stavu země šéf státu vyzval také ke splnění dohody o přidružení k Evropské unii "od prvního do posledního písmena". Připustil, že ukrajinské tempo v tomto směru je dosud nedostatečné a potřebuje zvýšit. Unijní trh, kam míří více než dvě pětiny ukrajinského exportu, totiž stále ještě nekompenzuje ztráty, které země utrpěla válkou a uzavřením ruského trhu.

"Naše obranné potřeby převyšují naše možnosti," připustil Porošenko a připomněl, že země vydává na armádu tři procenta hrubého domácího produktu, což pociťuje rozpočet i ekonomika. Ale zatímco v roce 2014 ukrajinští vojáci bránili vlast "bosí a s holýma rukama", nyní je na pořadu dne modernizace, nové technologie a fungování podle norem Severoatlantické aliance.

Porošenko dnešním projevem podle svých oponentů a soupeřů zahájil kampaň za znovuzvolení v prezidentských volbách v příštím roce. Zároveň však podle nich předvedl, že se za čtyři roky jeho působení v čele země nic nezměnilo.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský opozičník Jašin byl propuštěn z vězení, vzápětí ho znovu zatkli

18.08.2019 17:05 Sotva dnes ruský opoziční politik Ilja Jašin vyšel z vězení, kde si odpykával tresty v souvislosti…

Třaskavý Balkán: Vypukne válka Srbska s Kosovem? Zeptali jsme se odbornice

18.08.2019 12:07 ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na…

V Rusku havaroval autobus, nejméně jeden mrtvý a 32 zraněných

17.08.2019 20:20 Nejméně jednoho mrtvého a 32 zraněných si dnes vyžádala nehoda linkového autobusu ve městě Perm na…

Seznam zakázaných profesí pro ženy se zkrátí. Zůstane jich 100

17.08.2019 10:29 Ruské ministerstvo práce od roku 2021 výrazně zkrátí seznam profesí, které nemohou vykonávat ženy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama