Rusko zvažuje odchod z Rady Evropy. Hlasovat nesmí, uvízlo na mrtvém bodě

Moskva - Rusko vážně zvažuje odchod z Rady Evropy kvůli trvajícím neshodám a protiruským postojům. Podle agentury TASS to dnes v Petrohradu řekla předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková při setkání s předsedkyní Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) Liliane Mauryovou Pasquierovou.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Ruská vlajka

"Dozrává v nás vnitřní rozhodnutí odejít z Rady Evropy. Říkám vám to upřímně. Jestliže s tím Rada Evropy souhlasí, smíří se s tím, jestli pro ni účast Ruské federace nic neznamená, pak se to stane," sdělila Pasquierové šéfka Rady federace Matvijenková.

Protahovat současný stav podle ní nemá žádný smysl. Po několika letech rozhovorů a vyjasňování ruské pozice situace "uvízla na mrtvém bodě", dodala podle agentury TASS ruská představitelka. V této souvislosti také poznamenala, že Rusko ztrácí zájem i o práci v PACE.

Předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který se rozhovoru rovněž zúčastnil, k tomu poznamenal, že pokud nebudou plně obnovena práva ruské delegace v PACE a bude pokračovat nynější stav věcí, "pak Rusko nebude mít v budoucnu v PACE možnost pro pravidelný dialog".

Ruská delegace v Parlamentním shromáždění RE byla v dubnu 2014 zbavena hlasovacího práva kvůli ruské anexi ukrajinského Krymského poloostrova. Zároveň ruští diplomaté přišli o možnost podílet se na činnosti některých orgánů PACE. V polovině loňského roku pak Moskva oznámila, že vzhledem k neúčasti ruské delegace na práci PACE pozastavuje své příspěvky, a to do té doby, než budou její práva plně obnovena.

Předseda zahraničního výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Leonid Sluckij podle agentury TASS nedávno řekl, že ruská delegace se ohledně své další činnosti v Parlamentním shromáždění RE rozhodne podle toho, jak dopadne v říjnu jednání PACE o zrušení sankčních článků v základních dokumentech.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Albánii to vře. Opozice demonstruje proti vládě, poslanci složili mandát…

21.02.2019 21:54 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se dnes sešly v centru albánského hlavního města Tirany, aby protestovaly proti…

Evropská komise pozastavila přístupová jednání s Ankarou. Turci se zlobí

21.02.2019 21:14 Turecko dnes kritizovalo zahraniční výbor Evropského parlamentu, který ve středu Evropskou komisi a…

Úspěšná razie v Německu. Policie zadržela několik islamistů včetně…

21.02.2019 19:22 Německá policie dnes podnikla rozsáhlou razii v několika městech v Hesensku a Severním Porýní…

Slováci si připomněli Kuciaka. V Bratislavě se vzpomínka změnila v protest…

21.02.2019 18:54 Aktualizováno Slováci dnes v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama